Archeoskanzen Havránok si pripomína kultúru Keltov u nás

Je naozaj málo miest, ktoré si pripomínajú keltské doby a keltských predkov na slovenskom území. Archeoskanzen Havránok je súčasťou Liptovského múzea v Ružomberku a snaží sa úspešne o to, čo iným lokalitám nejde. Aj z toho mála, čo sa nám zachovalo po Keltoch, dokázali vytvoriť rekonštrukcie pôvodných obydlí na pôvodných miestach.

Archeoskanzen Havránok

Archeoskanzen Havránok

Za malé vstupné je možné nahliadnuť do expozície rekonštruovaných obydlí, ale aj do malého múzea s vykopávkami, keramikou a ďalšími predmetmi, ktoré sa v blízkych lokalitách našli. Aj od sprievodcu sa tak návštevníci môžu dozvedieť, že nie len Havránok, ale aj ďalších niekoľko lokalít v okolí je známych pre výskyt archeologických nálezov z čias Keltov. Sprievodcovia sú pripravení na otázky a tak vedia v prípade potreby podať výklad aj mimo svoje bežné texty. Už samotný archeoskanzen je ale umiestnený v ťažšie prístupnom teréne a autom sa priamo k nemu dostať nedá. Približne 10 minút je tak nutné vyšliapať po ceste hore kopcom. Už Kelti stavali svoje sídla na neprístupných miestach aj z obranných dôvodov. Hlavná budova a pokladňa sa nachádzajú po ľavej strane, no prvá z rekonštrukcií je prístupná až po niekoľko desiatkach metrov ďalej do kopca. Ňou to však stále nekončí. Ďalšie stavby a obranné veže sa nachádzajú ďalej v lese na označenom chodníku. Vidieť tu aj stredoveký hrad postavený neskôr. Za pozornosť stojí keltská svätyňa či obetný priestor, pôvodný starý kamenný múr a stará cisterna.

Oplatí sa vedieť pred cestou sem:

Pri návšteve tohto miesta, ktoré vierohodne rekonštruuje kultúru Keltov na Slovensku, je dobré mať na pamäti správnu a pevnú obuv. Zabudnite na sandále či šľapky. Strmý svah a prírodné schody sa môžu po daždi meniť na blatisté priechody, takže pozor pri chôdzi. Miesto je žiaľ nevhodné pre kočíky a pohybovo menej zdatných návštevníkov. Stále je však reálnou ukážkou toho, ako žili Kelti, hoci v menej prístupných lokalitách, kde sa dokázali skôr ubrániť. Ako zaznie aj vo výklade, po vpáde Germánov sa presile nakoniec ani miestna populácia Keltov celkom neubránila.

Pri hlavnej ceste sa nachádza malý priestor na parkovanie. V najhoršom prípade zíjdite k pôvodnej zvonici pôvodného kostola z obce Svätá Mara, dnes zatopenej obce. Je to pár minút nižšie. Tam je priestoru pre parkovanie dostatok.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply