Na Bali nájdete množstvo sochárov a diel, problém je ich prepraviť

Ostrov Bali je mimoriadne bohatý na umelcov. Sú to drevo spracujúci tesári a výrobcovia krásneho nábytku, či rôznych doplnkov a potom kamenári. Umenie z kameňa, či dokonca z kombinácie skla a kameňa je tu dosť viditeľné a ovplyvňuje aj výzdobu miestnych chrámov, parkov, bežných domácností, či hotelov. Nádherné a často neopakovateľné diela akoby ani neboli vytvárané z kameňa, ale šlo o odliatky, sú v skutočnosti do hladka opracované a do detailov vytvarované veľké hlavy Budhu, hinduistických božstiev, alebo ide o kusy záhradného nábytku, zvierat, tigrov, alebo len rôznych ornamentov a fontán. Azda nenájdeme časť sveta, kde by boli obľúbenejšie rôzne fontány a kaskádovité vodné systémy. Obľubujú ich aj Japonci vo svojich záhradách, no Indonézia nezaostáva.

Sochárske umenie na Bali

Veľké množstvo sochárov nie je spojením, ktoré by sa snažilo poukázať na rozšírené sochárske umenie. Ide o doslovný popis toho, čo môže návštevník ostrova vidieť pri cestách po Bali. Pri pohľade z okna totiž na veľa miestach narazí na domy a dvory, ktorých susedia majú presne rovnaké dvory a podobne je tomu aj pokojne ešte v 50 ďalších domov v danom meste. Vyplnené sochami na predaj sú takto vystavené možno aj niekoľko mesiacov či rokov. Sochy pritom nachádzajú svojich kupcov na ostrove, či aj zo zahraničia. Prichádzajú sem neraz aj kupci z Japonska, ktorí následne pre umelecké diela hľadajú spôsoby doručenia. Skúsenejší sochári a predajcovia poskytujú priamo aj služby doručenia, ktoré za roky praxe spoznali aj v rámci diaľkovej leteckej dopravy. Doručiť tak nádhernú obrovskú niekoľko tonovú sochu na Slovensko môžete, avšak je nutné počítať s obzvlášť náročnými finančnými nákladmi. Tak ťažké sochy by totiž bolo nutné prepravovať len loďou, čo by v konečnom dôsledku vyšlo lacnejšie na Slovensku vyškoliť sochárov a dať im vytvoriť kópie týchto diel.

Keďže žiadne z nich nepoputuje na Slovensko a je málo pravdepodobné, že tieto diela vôbec dostávajú do Európy. Menšie však naozaj cestujú späť aj v kufroch. Kamenné súsošia a vodné kaskády však tvoria mimoriadne veľkú nadváhu pre kufor, takže preprava takýchto materiálov sa riadi osobitnými pravidlami. Ak ide o väčšiu sochu, pokojne sa môže stať, že vám letecká spoločnosť ani nepovolí hoci za úhradu, prepravu takéhoto diela. Podobné problémy riešia najmä solventnejší cestovatelia. Dôvod je jednoduchý, zostávajú zaskočení krásou a vzhľadom diel a nedokážu odolať. Najmä ak si dohodnú výbornú cenu. Diela na Bali naozaj veľa krát stoja tak málo, že to zláka k neuváženým nákupom. Takže pozor.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply