Pri nákupe dovolenky často narazíte na pomenovanie cestovná kancelária, touroperátor, alebo cestovná agentúra. Pre bežného spotrebiteľa je to celkom jedno, najmä ak dosiahne dobrú cenu a zájazd podľa predstáv. Rozdiel však môže byť podstatný, najmä pre získanie prehľadných informácií a pri celkovom jednaní vo veci obstarania zájazdu. Pokiaľ nemáte jasno v tom, čo jednotlivé zložky robia a čo od nich očakávať, pre niekoho trochu prekvapivé informácie budú tie nasledovné.

Cestovná kancelária
Cestovná kancelária je spoločnosť, ktorá sama predáva vlastné produkty, realizuje zájazdy, predáva a ponúka aj ďalšie doplnkové služby pod svojou hlavičkou, prípadne ich ponúka agentúram na ďalší predaj aj mimo miesto svojho pôsobenia. Napríklad ak cestovná kancelária má sídlo v Piešťanoch, operuje autobusové zájazdy prechádzajúce Slovenskom a ponúka zájazdy agentúram aj mimo Piešťany, za províziu. Očakáva sa vyššia odbornosť a vyššie skúsenosti s daným produktom. Rovnako tak cestovná kancelária je najkompetentnejšia vykonávať zmeny v danom zájazde, jednanie priamo s ňou je najväčšou výhodou pri cestovaní s ňou. Cestovná kancelária pritom môže ponúkať svoje zájazdy, no môže predávať aj zájazdy iných, čím sa čiastočne stáva agentúrou – províznym predajcom vykonávajúcim predaj zájazdov iných cestovných kancelárií za províziu.

Voči zákazníkovi: Cestovná kancelária mu ponúka svoje zájazdy a kompletne všetky služby. Vypracúva mu cenovú ponuku, vyberá zájazd zo svojej ponuky a pod svojou hlavičkou aj vysiela klientov na zájazdy autobusom, či lietadlom. Pod hlavičkou firmy je aj vedená táto cesta a následne aj ubytovanie. Reklamácie klient odovzdáva zástupcovi spoločnosti priamo.

Cestovná agentúra
Zásadný rozdiel je ten, že agentúra nie je priamo cestovná kancelária, nemá svoje zájazdy a predáva zájazdy iných cestovných kancelárií. Agentúra môže byť pritom pokojne firma, ktorá nemá so zájazdmi nič spoločné. Poznáme napríklad realitné kancelárie, ktoré v popise firemnej činnosti okrem predaja nehnuteľností majú aj predaj zájazdov ako doplnkovú službu. Je možné očakávať širší záber znalostí o viacerých krajinách, keďže agentúry predávajú veľké množstvo cestovných kancelárií. Informácie však nemusia byť vždy presné, alebo tak bohaté, ako priamo v kancelárií. Vzdelanosť a kompetentnosť jednotlivých agentúr je individuálna. Akékoľvek zmeny v cestovnej kancelárií však majú prostredníka – agentúru, cez ktorú sa všetko potrebné rieši.

Voči zákazníkovi: Cestovná agentúra vypracúva cenové ponuky a vyberá z viacerých ponúk viacerých cestovných kancelárií. Hľadá zákazníkovi z ponúk viacerých cestovných kancelárií, ak klientovi nezáleží na konkrétnej cene, ponuke a konkrétnej cestovnej kancelárií. Predajca môže byť ovplyvnený predajom zájazdov len niektorých CK, prípadne uprednostňuje len niektoré CK pre lepšie skúsenosti, ale aj v prípade, že sa predajca vyzná len v produkte a katalógu len niektorých predajcov. Slovenská realita menej zodpovedných predajcov je však taká, že svoju povinnosť hľadania zájazdov a kalkulácie zájazdov prenecháva na cestovné kancelárie. Stáva sa to vtedy, keď požiadavky klienta bez vlastnej námahy preposielajú priamo do cestovných kancelárií. Predajca má za predaj zájazdu províziu, ktorá je v tomto prípade bez veľkej námahy a bez úsilia. Cestovné agentúry v každom prípade približujú ponuku konkrétnych cestovných kancelárií aj do miest, dke sa nenachádza ich značkové zastúpenie. Agentúra reklamácie klienta preposiela ďalej a agentúra je tak prostredník.

Touroperátor
Tour operátor je cestovná kancelária, ktorá sa priamo podieľa na vytvorení zájazdu, na doprave, na ubytovaní a cestujete tak od začiatku po koniec pod jej hlavičkou. Cestovná kancelária môže byť touroperátorom a často ním aj je. Touroperátor je skôr iné, no používané, pomenovanie pre organizátorov zájazdov – cestovné kancelárie.