Denník N označil námestie v Starej Bystrici za šialené

Denník N sa v poslednom čase vyprofiloval u bežného obyvateľstva ako priveľmi obmedzený denník s pohľadom redaktorov a názormi, ktoré ľuďom vnucujú podobne, ako aj iné slovenské médiá, len tu o niečo viac. Osobné názory autorov článkov doslova prerážajú celý obsah denníka viac, než inde. Pozorovateľné to bolo napríklad pri otázke imigrantov. Našpinili si poriadne do úst aj v súvislosti s neskoršími zisteniami k niektorým skutočnostiam.

Stará Bystrica a orloj

Zástancovia imigrácie, ktorí dokonca porovnávajú súčasných emigrantov so Slovákmi utekajúcimi kedysi do Ameriky, čo je v skutočnosti neporovnateľné, keďže Amerika pozývala, dosídľovala a ju práve cudzie kultúry tvoria, počas leta pripravili článok o najšialenejších námestiach na Slovensku. Poukázali na mrhanie peniazmi z Eurofondov a hoci do rebríčka obsiahli aj námestia ku ktorým veľa informácií autori nemali, objavila sa tu aj Stará Bystrica a jej Rínok Sv. Michala. Ako ťažko protismerácky založený denník sa rozhodli poukázať na to, kto je starostom obce a pripomenúť, že napísal báseň k jednej osobnosti našich dejín, ktorá osobnosťou je, či už to denník chce, alebo nie. Asi ťažko by odstránili toľko literatúry a literárnej tvorby z fondov nášho malého štátu, kde sa konkrétna osobnosť spomína. Problém však teraz nebude ani tak denník, ako skôr to, že námestie v Starej Bystrici označili za jedno z najšialenejších na Slovensku. Oprávnene?

Ďakujeme, Stará Bystrica, za toto námestie
Na vybudovanie nového začiatku Starej Bystrice a miestneho námestia neboli ani tak potrebné peniaze z eurofondov, ako hlavne chlapské pracovité ruky miestnych majstrov, miestne drevo, sponzori a pomoc všetkých naokolo. To bolo tým základom, čo umožnilo postaviť toto námestie a tiež záujem ľudí o niečo také a spolupracovať s miestnym mladým a obľúbeným starostom. Pre nemálo ľudí bolo a je cťou byť čo i len priateľom na Facebooku, ak nie osobne. Pôvodné nezaujímavé budovy zostávajú v mnohých pamätiach, no dnes je o Starú Bystricu záujem aj zo zahraničia. Ľudia si všimli vyššie možnosti uživenia sa, zisk z turizmu, ponúkanie služieb má odrazu význam, zvyšuje sa atraktivita oblasti a záujem ľudí o túto časť Kysúc, neprávom často prehliadanú. Nebyť Vychylovky a miestnych cyklotrás, potom by bol Orloj a miestne námestie jediným lákadlom a aj tak len na krátku chvíľu. Autori článku síce do nadpisu dali slovo „šialené“, no v obsahu nič v spojitosti so Starou Bystricou už nedali. Úboho spracovaný článok, ktorý naláka práve na to, že niekto dehonestuje prácu a výnimočnú príležitosť miestnych úspešne priláka pozornosť. Očakávate, e nájdete vysvetlenie, prečo sa Stará Bystrica a jej Rínok sv. Michala nachádza v zozname najšialenejších námestí a nedozviete sa to. Možno preto, že autorom vadí len starosta ako člen konkrétnej politickej strany.

Bez toho, aby autori vedeli niečo o vysokej popularite KDH a Siete v obci a predsa si svojho starostu nedajú. Stará Bystrica je krásna obec a ak sa upravujú miestne budovy a zjednocujú pod jeden architektonický smer s použitím pre tieto končiny typického dreva a zároveň sa dáva hold národným buditeľom, ako to je pri Slovenskom orloji samotnom, potom prečo urážať toto miesto v článku, kde autori nevysvetlia vôbec nič a už vôbec nie dôvod tohto prívlastku. Do Starej Bystrice prichádzajú odrazu turisti z Českej republiky aj Poľska. Toto tu pred tým nebolo. Miesto zatraktívnilo Kysuce a okres Čadca, nejedni turisti si plánujú návštevu priľahlej Oravy cezhorský priechod aj v spojení s návštevou Starej Bystrice. Ak ale písať, prečo je toto námestie šialené, potom by s amožno hodili jasné informácie.

foto: orloj.sk

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply