Marsa Alam a rybičky v moriMarsa Alam je čoraz viac známejšou lokalitou v Egypte. Nachádza sa približne 200 kilometrov južnejšie od oveľa známejšieho letoviska Hurghada. Práve z Hurghady ešte pred niekoľkými rokmi prichádzali prví turisti. Presnejšie šlo o nemeckých, holandských a iných potápačov, ktorí prilietali do Hurghady, no svoje potápačské chúťky si prišli ukojiť práve do Marsa Alam. Miestne ostrovy, koraly a nádherný podmorský život plný farieb a druhov, láka od prvých mesiacov objavenia európskymi turistami. Dnes letovisko nepatrí len potápačom, ale všetkým, čo túžia po pokojnej dovolenke, bez starostí, pri čistom mori a s dobrými službami.

Len pred pár rokmi
Pri ceste časom možno tak 10 rokov dozadu by sme pri hľadaní Marsa Alam na mape nemuseli toto miesto nájsť. Ak by sme ho navštívili, stretli by sme sa s malým mestečkom prežívajúcim najmä vďaka rybárstvu a obchodu. Dnes región okolo Marsa Alam prosperuje najmä z turizmu. Môže za to práve more a potápačské lokality, ktoré čoraz viac lákali návštevníkov zo zahraničia. Egyptská vláda si všimla zvyšujúci sa záujem turistov o Marsa Alam, rovnako ako rady rôznych hotelových sietí. Z počiatku pár hotelov s transfermi z Hurghady potvrdilo, že bude mať význam výstavba medzinárodného letiska.

Turizmus dnes
Po sprístupnení lokality aj v rámci medzinárodnej leteckej dopravy sa vybudovalo niekoľko nových hotelov. Oblasť Marsa Alam s pobrežím Červeného mora sa začala objavovať postupne v ponuke nemeckých, českých a neskôr slovenských cestovných kancelárií. Vyberať je pritom možné z kategórií 3 až 5 hviezdičkových rezortov. Ide prevažne o stravovanie all inclusive, čo má svoje opodstatnenie, keďže Marsa Alam nemá svoje priame hlavné turistické centrum s nákupnými možnosťami. Zväčša sa s takýmito príležitosťami stretne dovolenkár v rámci areálu hotela. Nejde teda o živú dovolenku ako v Hurghade, ale skôr zameranú na oddych, atrakcie v hoteli a možné výlety do okolia a za potápaním. Napriek tomu sa každý jeden hotel snaží spríjemniť pobyt programami, výbornou kuchyňou, pestrým výberom jedál a nápojov a možnosťami zábavy.

Turistika a možnosti dovolenkárov
Ľudia, ktorí prichádzajú za oddychom nájdu pieskové pláže, na iných miestach zas koraly, alebo kamenné útesy. Vždy je však vyriešený vstup do vody cez móla, alebo priamo. Azda všetky hotely z ponúk cestovných kancelárií disponujú bazénmi a areálom poskytujúcim všetko potrebné. S cenami je na tom Marsa Alam podobne ako Hurghada. V ponuke zájazdov CK Kartago tours sa napríklad už niekoľko sezón objavujú hotelové stálice ako Pensee Azur Resort, Brayka Bay, Utopia Beach, Dreams Beach, Sentido Oriental Dreams a ďalšie. Svoje hotely tu majú napríklad siete Crowne Plaza, SOL Y MAR, Hilton, ale aj Iberotel.

Hotel v Marsa Alam

Ľudia vyrážajúci do Marsa Alam smerujú najmä za oddychom, láka ich stretnutie s krásnymi a milými tvormi ako sú morské korytnačky, alebo chcú poznávať okolie a staroegyptské pamiatky v Luxore a Karnaku. Od Marsa Alam je to totiž niekoľko hodín priamo na západ. Záujemcovia o potápanie si prídu na svoje nepochybne pri bohatom výbere potápačských služieb, rôznych diving centier a a schopnosti sa dohovoriť nemecky, anglicky, ale aj v iných európskych rečiach, keďže v diving centrách často pracujú európsky nadšenci potápania.
Predsa len, mieste podmorské miesta, výskyt pre ľudí neškodných žralokov, morských rybiek a ďalších pestrých foriem života je tu bohatší než na severe. Už priamo pred niektorými hotelmi je možné šnorchlovať a objavovať skutočné krásy podmorského dna.

Ďalšie miesta v okolí
Navštívte Port Ghalib, prístav neďaleko Marsa Alam známy ako výletný prístav jácht a drahších člnov, prípadne štartovacia stanica potápačov. Port Ghalib je umelo vytvorené mestečko s bohatými sídlami, aj bytovými domami a vlastnými úradmi. Pred viac ako desiatimi rokmi by ste tu našli len veľmi malý prístav. Port Ghalib ponúka aj nákupné možnosti, nákup suvenírov a ďalšie služby. Ďalšie zaujímavé miesto je letovisko El Quseir 100 km severne od Marsa Alam, odkiaľ v minulosti vyrážali ľudia za svojou púťou do Mekky. Mesto má bohatú históriu a dnes je známe aj svojim podmorským prírodným bohatstvom rovnako ako Marsa Alam samotné.

Pár informácií v skratke
Let z Bratislavy do Marsa Alam trvá približne 4 hodiny. Platidlom je egyptská libra, no bez problémov zameniteľná z eur. Priemerná teplota vzduchu v auguste dosahuje 35° C a v okolitých mesiacoch sa pohybuje nad 30°. Teplota vody je v priemere niečo okolo 26° C. Z Marsa Alam sa operujú aj poznávacie zájazdy do Luxoru, alebo do Asuánu, čo sú miesta známe zo staroegyptskej histórie. Abu Dabbab ocenia milovníci korytnačiek.

Potápači istotne ocenia ostrov Hamata vhodný pre nenáročné potápanie a šnorchlovanie. Cestujete do Marsa Alam? Potom sa informuje o možnostiach výletov u svojho delegáta a určite vyrazte aj niekam na vami ešte nespoznané miesta. Ak zvažujete, či začať s potápaním, skúste si vybrať z diving centier v oblasti. Sprievodca vám nepochybne bude vedieť odporúčať niektoré z nich.

Oblasti Marsa Alam sa podrobne venujú stránky www.marsaalam.eu