Hľadáte oddych na Kysuciach? Príďte do Bystrickej doliny

Kysuce sú regiónom na severe Slovenska, ktorý si zaslúži pozornosť slovenského turistu. Vie totiž ponúknuť najmä krásnu prírodu, na niektorých miestach výnimočných ľudí, aj zaujímavé atrakcie a spoznávanie. Bicyklom sa dá ísť na mnoho miest. Po vybudovaní cyklotrasy vedú cez z Radôstky cez viacero dediniek cez Zborov až ďalej sa svojim spôsobom môžete vydať križovať pokojne aj celé Kysuce s kombináciou klasických ciest a horských chodníkov. V každom prípade však pri spoznávaní Kysúc nevynechajte Starú Bystricu, Novú Bystricu, Vychylovku a prípadne ani Radôstku. Čo vám ktorá obec dokáže ponúknuť? Aby ste neboli prekvapení.

Stará Bystrica
Veľmi pekná obec s originálnym námestíčkom a vlastným orlojom. Ide dokonca o zreme najpresnejší orloj na svete. Hoci sa o jeho technický chod starajú tí istí, ktorí spravujú pražský orloj, náč je presnejší. Malý dôvod na radosť. Ten väčší dôvod je záujem, ktorý vyvoláva a láka turistov na celú hodinu, počas ktorej sa začína kolobeh postavičiek. Orloj lemujú naši národní buditelia, respektíve ich busty. Veľa práce na obci má na svedomí mladý starosta Ján Podmanický, ktorý je tiež poslancom NR SR a miestni na neho nedajú dopustiť. Do obce dokázal priniesť kapitál, aj turizmus. Ak sem prídete, nezabudnite si premyslieeť tajné želanie a postavte sa na miestny kameň z Černatína, ktorý vraj plní želania. Zaujímavá je miestna architektúra, aj socha Svätého Michala s miernym tajomným nádychom. Menšie námestíčko sa nachádza aj ďalej po hlavnej ceste za kostolom blízko miestneho hotela Bystričan.

Nová Bystrica – Vychylovka
Aj obec Nová Bystrica je krásna, ponúka zeleň, lesy, príležitosti pre hubárčenie a zber lesných plodov. To hlavné sa však nachádza v časti Vychylovka, kde sa nachádza Kysucké múzeum – Múzeum kysuckej dediny. Jeden z najvýznamnejších skanzenov Slovenska. Vybudovali ho v druhej polovici minulého storočia na mieste, kde už pred tým fungovala lesná úvraťová železnica a na svahoch sa tu nachádzali pôvodné cholvarky – roztratené sezónne sídla pre pastierov oviec. Práve tu umiestnili budovy, ktoré zachránili pred zničením pri výstavbe vodnej nádrže Nová Bystrica. V doline zanikli dve obce, Riečnica a Harvelka, ktorých katastre sú dnes skôr poľovným revírom a miestom pre hubárčenie. Ak už dorazíte sem, zvezte sa na lesnej železnici, zaujímavom systéme úvratí, ktorý dokáže aj ťažký náklad dreva vytiahnuť do strmých kopcov. Pôvodne železnica siahala až do Oščadnice k rieke Kysuca, odkiaľ sa drevo splavovalo až do Dunaja.

Vychylovka nová éra

Radôstka
Radôstka je dlhou obcou na hranici Kysúc susediacou so Starou Bystricou, prípadne cez kopce a lesy s Lodnom, pričom túto trasu poznali skôr furmani a predavači domácich výrobkov, keď smerovali do Kysuckého Nového Mesta. Radôstka je tak ako Stará a Nová Bystrica v okrese Čadca. Najlákavejší je miestny drevený kostol Sv. Andreja-Svorada a Beňadika, prípadne šliapanie na vrch Černatín, na ktorom sa údajne nachádzal hrad, alebo strážnica. Podľa niektorých zdrojov má ísť o keltskú stavbu. Práve odtiaľto pochádza kameň, ktorý sa nachádza v Starej Bystrici na námestí a ten má plniť želania.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply