Kedy európsky zdravotný preukaz nestačí a pozor na obmedzenia

Chystáte sa na rýchlu dovolenku ku koncu sezóny v Grécku, či v Chorvátsku? Prípadne musíte vycestovať služobne do zahraničia a spoliehate sa na európsky zdravotný preukaz? Určite je dobré ho mať vystavený, ale nemali by ste sa naňho spoliehať za každých okolností. Môžete sa totiž dostať do takých ťažkostí, že vám na ošetrenie stačiť nebude.

Balenie na dovolenku, doklady, plavky, preukaz

Medzinárodne uznávaný doklad

Za Európsky preukaz zdravotného poistenia môžeme vďačiť nášmu členstvu v Európskej únii. Tvorí akúsi vstupenku k zdravotnej starostlivosti v akejkoľvek členskej krajine EÚ, ale aj v Srbsku, Nórsku, Švajčiarsku, Lichtenštajnsku, Macedónsku a na Islande. S bežným klasickým preukazom od našej poisťovne vás totiž v zahraničí pošlú kade ľahšie, no s EPZP si zabezpečíte starostlivosť akú má občan členského štátu Európskej únie, v ktorom sa vyskytujete. Aj keď je pravda, že sa nevzťahuje na všetky zdravotnícke zariadenia, môže vám tento preukaz v kritickej situácii naozaj zachrániť život.

Pozor na obmedzenia

Problém nastane, keď budete potrebovať starostlivosť v nemocnici. S EPZP máte nárok len na ošetrenie v štátnych zdravotníckych zariadeniach a to za takých istých podmienok, aké platia pre miestnych obyvateľov. Napríklad vo Francúzsku, Taliansku alebo Rakúsku a väčšine okolitých krajín si musíte ostatné doplatiť. A tieto doplatky sa pohybujú v pomerne vysokých sumách aj pár tisíc eur. Podľa zverejnených poistných udalostí za rok 2016 stála zlomenina nohy v Grécku až 31 tisíc eur. Predstavte si platiť takúto závratnú sumu zo svojho vrecka. Na EPZP teda dostanete základné ošetrenie, ale zvyšné doplatky si budete musieť aj tak priplatiť. A to je reč iba o štátnych centrách, nie to ešte súkromných, ktoré sa často nachádzajú pri turistických centrách. V takých vám európsky zdravotný preukaz vôbec akceptovať nebudú.

Cestovné poistenie zabezpečí kvalitnú starostlivosť

Nesmieme zabúdať, že EPZP vám síce ošetrenie garantuje, ale nič viac. Preto je dobré mať preukaz kombinovaný s cestovným poistením. S ním je možné sa pripoistiť na úraz, stratu batožiny, zodpovednosť za škodu, ktorú spôsobíte iným na zdraví alebo majetku a podobne. Rovnako sa nemusíte báť ani doplatkov za starostlivosť. Ak by sa vám teda stal napríklad úraz, asistenčná služba poisťovne (mnoho poisťovní takéto služby ponúka) vás odnaviguje k najbližšiemu zariadeniu, kde vám poskytnú ošetrenie aké potrebujete bez akéhokoľvek platenia. Ak by sa aj stalo, že lekár vyžaduje zaplatiť v hotovosti na mieste, odložte si všetky doklady o platbách a po návrate domov vám ich poisťovňa musí vyplatiť v plnej výške späť.

Extra výhody

Okrem samotného ošetrenia vám cestovné poistenie môže ušetriť peniaze aj v prípade potrebného prevozu na Slovensko alebo ak potrebujete cestu stornovať. Ak cestujete so štvornohým miláčikom, takisto si ho môžete pripoistiť.  Poistenie dovolenkovej domácnosti zase ochráni váš majetok počas neprítomnosti. Tieto všetky možnosti vám poskytuje iba cestovné poistenie, za ktoré si síce musíte priplatiť, ale tých pár eur za to určite stojí. Ak sa poistíte celoročne, väčšina poisťovní ponúka zaujímavé zľavy.

 

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply