Kultúrne podujatie na Vígľašskom zámku a manželia Dvořákovci

Vígľašský zámokPre tých, ktorí radi navštevujú kultúrno-historické podujatia, pripravil Zámok Vígľaš aprílový kultúrny víkend. V dňoch 18.-19.4.2015 zažijete prehliadku so sokoliarmi, ako aj historickú prednášku manželov Dvořákovcov, v prostredí stredovekého zámku. Ponuka platí aj pre neubytovaných hostí vrátane občerstvenia. Obyvatelia Vígľaša navyše môžu uplatniť regionálnu zľavu vo výške 10 % na ubytovacie, stravovacie aj wellness služby. Informoval o tom marketingový riaditeľ hotela Branislav Lupták.

„Ak ste ešte nestihli absolvovať prehliadku unikátnej kultúrnej pamiatky v strednej Európe-Zámku Vígľaš, môžete tak urobiť už tento víkend, keď nás navštívi aj sokoliarska skupina BIATEC a prehliadku ukončí svojím vystúpením. V sobotu a v nedeľu v časoch o 11.00, 13.00 a 15.00 hod. je vstupné 4 Eurá, pre deti a dôchodcov 2 Eurá. Program vyvrcholí v nedeľu prednáškou Stopy dávnej minulosti na Vígľaši. Daniela Dvořáková a Pavel Dvořák budú hovoriť o pôsobení a živote panovníčky Barbary Celjskej a jej manžela, českého a uhorského kráľa Žigmunda Luxemburského na Vígľašskom panstve. Hostí uvítame tradičnou medovinou o 15.30 hod. vo Veľkej kongresovej sále kráľa Žigmunda, o 18.00 hod. po prednáške bude voľná diskusia s autogramiádou. Vstupné je 7 Eur aj s občerstvením, s doobjednaním bufetovej večere s historickou živou hudbou je vstupné 20 Eur,“ vymenoval B. Lupták.

Poukázal na to, že slovenská historička Daniela Dvořáková sa zaoberá výskumom dejín Uhorska neskorého stredoveku, osobitne vládou Žigmunda Luxemburského. Napísala knihu Barbora Celjská. Čierna kráľovná, ktorá vyšla v roku 2014. Ako jediná publikácia svojho druhu, opisuje životný príbeh uhorskej, rímsko-nemeckej a českej kráľovnej, opradenej mýtami a legendami, ktorá ovládala aj veľkú časť územia dnešného Slovenska.

Slovenský historik, spisovateľ a publicista Pavel Dvořák získal cenu za celoživotné dielo OTO 2015. V roku 1997 bol ocenený Krištáľovým krídlom v kategórii publicistika a literatúra, v roku 1994 ho ocenil SAV za popularizáciu vedy. Okrem toho získal niekoľko medzinárodných ocenení za jednotlivé knižné publikácie. V roku 1991 založil vydavateľstvo RAK zamerané na historizujúcu literatúru faktu, prezentovanie prameňov k dejinám Slovenska a Slovákov, memoárovú literatúru a pod. Od roku 2002 do roku 2005 napísal sériu štyroch kníh pod názvom Stopy dávnej minulosti a v roku 2009 pokračoval jej piatym vydaním. V rokoch 2013 a 2014 nasledovali ešte dve vydania tejto publikácie. Práve v šiestom čísle s podtextom Slovensko v stredoveku, Čas cudzích kráľov, sú zachytené aj fakty zo života kráľov na Zámku Vígľaš.

„Nielen ubytovacie a doplnkové služby, ale aj všetky naše podujatia môžete zároveň darovať svojim blízkym, zamestnancom, či obchodným partnerom prostredníctvom poukážok v hodnotách 50, 100, 150, 200, 300, 500 Eur, či dať si vyrobiť na mieru. Poukážky sú personifikované, zasielané elektronicky alebo poštou, s platnosťou 1 rok od vystavenia. Je to vhodný darček pre jednotlivcov, napríklad partnerov, ale aj pre celé rodiny s deťmi práve v kombinácii s podujatiami, ktoré organizujeme celoročne. Môžu to byť napríklad folklórne regionálne slávnosti, vystúpenia sokoliarov, šermiarov, rytierov, hudobných skupín, predstavenia miestnych umelcov, či gastronomické a sezónne podujatia,“ konštatoval B. Lupták.

Zámok Vígľaš bol po 4-ročnej rekonštrukcii slávnostne otvorený v septembri 2014. V rámci prehliadok zámku, návštevníci môžu vidieť aj zbierku zbraní v rytierskych sálach a na chodbách, alebo obchod so suvenírmi spolu s výstavou fotografií z rekonštrukcie na vstupnom nádvorí. Hotel neustále rozširuje kvalitu služieb, pribúdajú interiérové doplnky, fresky, historické zbrane a aktuálne aj poľovnícke trofeje.

Viac informácií je na www.grandviglas.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply