Kúpele Lúčky sa nachádzajú blízko mesta Ružomberok pod úbočím vrchu Choč, ktorý je úžasným spojením medzi Liptovom a Oravou. Tiché prostredie, ktoré v týchto kúpeľoch je na každom rohu, predpovedá každému návštevníkovi úplný oddych a relax. Kúpele disponujú novým wellness. Úplným skvostom sú Rímske kúpele. Saunový svet očarí milovníkov sáun, pretože poskytuje dokonalý luxus a relax. Ďalšou atrakciou, ktorú ponúkajú kúpele Lúčky je AQUA Vital park, ktorý poskytuje vnútorné a vonkajšie bazény.

Kúpele Lúčky

Zdravotné účinky
Prvotne sa kúpele Lúčky preslávili ako miesto liečby ženských gynekologických problémov. V minulosti sa tu liečilo aj pohybové ústrojenstvo a ochorenia nervovej sústavy. Obe tieto zdravotné ťažkosti sa opäť dostávajú do popredia. V posledných rokoch sa Lúčky stávajú cieľom pre ľudí s chorobami z povolania a chorobami nervovej sústavy, ale zároveň aj v liečbe onkologických ochorení. Ponúkajú balneologické metódy liečby, pitné kúry a kúpele, samozrejme. Termálna minerálna voda kúpeľného prameňa Valentína má teplotu 32°C. V kúpeľoch a separátnych bazénoch sa tiež využíva prameň HGL-3. Voda miestnych prameňov je slabo mineralizovaná síranovo-hydrouhličitanová, vápenato-horečnatá, uhličitá hypotonická.

Kúpele Lúčky a vital svet

Prostredie kúpeľov
Príjemný interiér a exteriér kúpeľov nadchne i toho najnáročnejšieho návštevníka. Okolie kúpeľov ponúka príležitosti pre turistiku, menej nároční návštevníci ocenia aj zákutia samotných kúpeľov. Lučianský vodopád ako Národná prírodná pamiatka je unikátom preto, lebo leží uprostred dediny a jeho výška je 12 metrov. Úprava jeho okolia docielila unikátnosť tohto miesta.

Miesta na okolí
V blízkosti kúpeľov je priestor na množstvo výletov. Prvé kroky by mali smerovať do drevenej dedinky Vlkolínec. Odtiaľ sa Vám ako na dlani ukáže okolie, ovce na paši, úžasné ticho a príroda. Najzachovalejšia ľudová rezervácia a jedinečná ľudová architektúra zapísaná do Svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO svojim kontrastom medzi aktívnym životom a tradíciami ponúkne neodolateľný zážitok.

Ďalšie miesto blízko kúpeľov je Archeoskanzen Havránok – Liptovská Mara. Dostupný je autom okolo Liptovskej Mary. Keďže kúpele Lúčky ležia na rozhraní Liptova a Oravy, ak máte auto a chuť, vydajte sa na sever k Oravskému hradu, ktorý sa stal kulisou pre nakrúcanie známych slovenských rozprávok Kráľ drozdia brada, alebo Princezná na vlásku. Pod Oravským hradom často vídať pltníkov a ich návštevníkov. Splavovanie Váhu na klasických pltiach je unikátnym zážitkom, ktorý po dobu 50 minút príjemne dopĺňa rozprávanie pltníka, dokonca vo viacerých jazykoch.

Unikátnym miestom v okolí je Celodrevený artikulárny kostol s menom Svätý kríž. Tento kostol sa nachádza 14 km od Liptovského Mikuláša a svojou veľkosťou a majestátnosťou sa zaraďuje medzi najväčšie drevené stavby v Strednej Európe. Keďže pri stavbe tohto kostola nesmel byť použitý ani jeden kameň ani železo je unikátom. V dedinke Hybe, ktorá sa nachádza trochu ďalej, sa nachádzal tiež podobný, ale vyhorel.

Pripravila Janka