Kúpele Rajecké Teplice sú z historického hľadiska zaujímavé, pretože ich korene siahajú až do obdobia eneolitu, kedy bola osídlená Rajecká kotlina. Neskôr, v období keď boli na tomto území Slovania, bolo súčasťou Veľkej Moravy a Nitrianskeho kniežatstva. Za čias Uhorska boli súčasťou Trenčianskej stolice. Práve tieto historické fakty predurčujú Rajecké Teplice ako destináciu pre milovníka histórie.

Rajecké Teplice kúpele

Rozvoj kúpeľného mesta
Samotné Rajecké Teplice ožili však až koncom 18. storočia, keď bol postavený kúpeľný dom s troma bazénmi, ktoré z hierarchického hľadiska a delenia vtedajšieho obyvateľstva boli delené na panský, obecný a žobrácky. Ku kúpeľnému domu patrila aj murovaná budova, ktorá slúžila prevažne uhorskej šľachte, kde poskytoval svoje služby i ránhojič. Práve tu sa zjavujú prví lekári, ktorí svoje poznatky o liečivých prameňoch publikujú aj ďalej.

Rajecké Teplice kúpele

Kúpele sa zaslúžili o rozvoj železničnej trate Žilina – Rajec, pretože práve kúpele a železničná trať prispievajú k turizmu danej lokality. Krásne prostredie Kúpeľov Rajecké Teplice zušľachtil miestny kúpeľný lekár MUDr. Rudolf Flamm. Práve ten postavil päť vil, ktoré aj v súčasnosti dotvárajú príjemný ráz kúpeľov a to Elektra, Talizman, Salamba, Rustikan a My Castle.

V Rajeckých Tepliciach sa v súčasnosti s kúpeľmi spája názov Aphrodite. Tvoria ho bazény a hotely Aphrodite, Aphrodite Palace, Royal Apartments Aphrodite Palace a niekoľko viliek v blízkosti. Ide o nezameniteľný vzhľad areálu, bazénov, ktorý veľmi pripomína antické pamiatky a helenistické chrámy. Oficiálne stránky zariadenia sú spa.sk, odkiaľ aj pochádzajú fotografie.

Rajecké Teplice kúpele

Zdravotné účinky
Kúpele Rajecké Teplice sú jedinečné aj pre milovníkov histórie aj pre milovníkov relaxu. Termálne pramene s teplotou 37 °C až 39°C so svojím zložením hydrouhličitanovo – vápenato – horečnej termálnej vody s výnimočnou kombináciou a klímou je ideálnym prostredím pre terapiu pohybovej sústavy, netuberkulóznych ochorení dýchacích ciest a ochorenia nervovej sústavy, čo chorôb z povolania.

Rajecké Teplice kúpele

Možnosti na okolí
Pre dámy, ktoré majú chuť oddýchnuť si, ponúkajú pobyty, hosťom taktiež športové atrakcie priamo v kúpeľoch aj v okolí. Náučné chodníky v okolí, cyklotrasa, ale aj v zimných mesiacoch vleky a trate. Miestna Rybárska bašta ponúka výber dobrých a vkusných jedál pre gurmánov.Historickí gurmáni si prídu na svoje pri Kuneradskom zámku, hrade Lietava, ale aj v Národnej prírodnej rezervácii Kľak.
Pre horolezcov sú v oblasti dostupné skalné previsy ako je tiež Skalný budzogáň, opradený legendami. Najznámejšia je o obrovi, ktorý objavoval krajinu až narazil na neporušenú panenskú prírodu Rajeckej doliny. Legenda hovorí, že podošva jeho čižmy bola veľká ako celé Rajecké Teplice. Pri odpočinku v hornatej krajine po dlhej vandrovke vysmädol tak, že vypil celé Rajecké jazero, ktoré už dnes nenájdete. Nazrite do tejto panenskej krajiny, ktorá pre Vás ponúka oázu pokoja, športu, horolezectva, či histórie.

Pripravila Janka