Masajovia sú jednou z najznámejších skupín v Afrike, ktorí svojej popularite môžu vďačiť najmä záujmu turistov o krajiny, kde žijú. Od Kilimandžára až na juh sú usídlení najmä v Tanzánii a na juhozápade Kene. Zachovávajú si svoj spôsob života a mnohé kultúrne prvky. Považujú ich za hrdých s určitou spoločenskou prestížou aj mladí z iných kmeňov. Sú však aj lákadlom pre turistov. Masaj a Nemasaj je rozdiel v krajinách, kde sa s nimi dá stretnúť. Stánok s Masajom je zaujímavejší a lákavejší, ako stánok s bežným domorodcom. Oni to vedia a aj bežní domorodci sa tak môžu podobať na Masaja.
Na ostrove Zanzibar, ktorý patrí pod Tanzániu, sa návštevníci môžu stretnúť s Masajmi v miestnych hoteloch v rámci večerných programov. V niektorých letoviskách sú to Masajovia, ktorí pre svoj rešpekt strážia pláže, či areály hotelov. Zachránia vás napríklad vtedy, ak vás obkľúčia deti, lebo zistili, že máte cukríky. Mladší Masajovia sú často predajcovia suvenírov, alebo iní pracovníci. Aj počas práce sa nemusia vzdať svojho tradičného červeného, prípadne károvaného červeného jednoduchého odevu. Aj ten je dôvodom, prečo ľudia radi navštívia jednoduchý obchodík so suvenírmi na pláži s jemným pieskom. Môžu sa odfotografovať s človekom, ktorý plnohodnotne nesie všetky prvky tejto známej africkej kultúry. Nedivte sa, ak sa vám nebudú predstavovať svojim skutočným menom. Pre lepšiu komunikáciu si sami dávajú jednoduchšie mená. Obľúbené je napríklad Jacob (Džejkob).
Moderný Masaj má mimo svojej palice a pár ďalších nástrojov za opaskom aj nový moderný. Mobil. Hoci aj ten najzákladnejší typ 15 ročnej Nokie, no využívaný na nevyhnutný kontakt s rodinou, či priateľmi. V miestnych hoteloch sa v rámci večerných programov zozbierajú viacerí z okolia a ukazujú niečo z kultúrnych zvyklostí. Typického tanca, výskokov za zvukového sprievodu.
Treba priznať, že kultúru Masajov si naozaj nemôžeme pomýliť. Akonáhle sa prejavia zvukovo, pohybovo a svojou výstrojov, odlíšia sa veľmi jasne.
Dubaj: turistické atrakcie a miesta, ktoré pribudli od roku 2021
Recenzia: vyskúšali sme Tinyhouses v Arietes Marmont Resort v Štrbe
Za oponou veľhôr: neobyčajný celovečerný dokument a premiéra 29. marca
Paláce v Číne a Tibete vedia uchvátiť. Pôsobia ako celé mestá, sú impozantné, bohato zdobené a neraz mimoriadne hodnotné, prepojené na miestne dejiny...
Filmovanie na Slovensku: Aké filmy sa nakrúcali na Oravskom hrade?
Filmovanie na Slovensku: Aké filmy sa nakrúcali na Bojnickom zámku?
Filmovanie na Slovensku: Aké filmy nakrúcali na hrade Červený Kameň?
Stanica lesnej úvraťovej železnice v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke
© 2010-2021 Cestovanie.net magazín
You must be logged in to post a comment Login