Vydávate sa poznávať Áziu a významné historické miesta? Alebo len hľadáte inšpiráciu na mohutné a slávne paláce a hrady v Číne alebo Tibete? Na Slovensku máme veľa krásnych hradov, avšak tie v Číne a v Tibete sú celkom iné. Architektúrou, rozľahlosťou, investíciami do rekonštrukcie, obnovy. Samozrejme aj dejinami, ktoré ich tvorili a udržiavali, či menili. pozrime sa spoločne na niekoľko zaujímavých inšpirácií, ktoré sa oplatí spoznať.
Čína, Peking, Zakázané mesto, zdroj: Pixabay
V srdci Pekingu sa rozprestiera Zakázané mesto, monumentálny komplex, ktorý bol postavený v rokoch 1406 až 1420 počas vlády dynastie Ming. Tento palác slúžil ako cisárske sídlo pre 24 panovníkov dynastií Ming a Qing. S rozlohou 720 000 m² a s viac ako 980 budovami predstavuje najväčší zachovaný drevený architektonický komplex na svete. V roku 1987 bolo Zakázané mesto zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO.
Letný palác sa nachádza v severozápadnej časti Pekingu a patrí medzi najkrajšie čínske záhradné komplexy. Bol vybudovaný v roku 1750, no počas Opových vojen bol ťažko poškodený. Cisárovná Cixi dala palác v roku 1888 obnoviť. Dominantou areálu je umelé jazero Kunming, elegantný mramorový lodný pavilón a najdlhší krytý chodník na svete, ktorý je bohato zdobený výjavmi z čínskej mytológie a histórie.
Na vrchole Červeného vrchu v tibetskej Lhase stojí majestátny palác Potala. Jeho história siaha až do 7. storočia, hoci väčšina súčasnej stavby vznikla v 17. storočí za vlády piateho dalajlámu. Tento palác, ktorý sa týči vo výške približne 3 700 metrov nad morom, slúžil ako sídlo dalajlámov a centrum tibetskej politickej i duchovnej moci. Potala je známa svojimi zlatými strechami, zložitými freskami a viac ako tisíc miestnosťami plnými vzácnych umeleckých diel.
Cisársky palác v Shenyangu sa nachádza v severovýchodnej Číne a bol postavený v roku 1625 ako sídlo panovníkov dynastie Qing pred ich presunom do Pekingu. Tento palác predstavuje jedinečnú kombináciu tradičnej čínskej architektúry a mandžuských vplyvov. Hoci je menší ako Zakázané mesto, jeho historický význam je nespochybniteľný a ponúka autentický pohľad na rané obdobie dynastie Qing.
V blízkosti mesta Xining v provincii Qinghai sa nachádza kláštor Ta’er, založený v roku 1379. Ide o jedno z najvýznamnejších centier tibetského budhizmu mimo samotného Tibetu. Komplex je známy svojimi zlatými strechami, nádhernými stúpami a detailne spracovanými thangkami – tradičnými náboženskými obrazmi na plátne alebo hodvábe, ktoré dokumentujú významné udalosti a učenie budhizmu.
Letné sídlo cisárov dynastie Qing v meste Chengde vzniklo v 18. storočí ako útočisko pred letnými horúčavami v Pekingu. Tento rozsiahly komplex kombinuje architektonické prvky tradičnej čínskej, tibetskej a mongolskej kultúry a je obklopený krásnou horskou krajinou. Chengde sa stal symbolom cisárskej moci a náboženskej tolerancie, keďže v jeho areáli boli postavené aj chrámy rôznych vierovyznaní.
Na juhu Pekingu sa nachádza Chrám neba, postavený v roku 1420 za vlády cisára Yongleho z dynastie Ming. Tento chrám slúžil ako miesto, kde cisári vykonávali rituály na zabezpečenie dobrej úrody a priazne nebies. Najznámejšou stavbou v areáli je kruhová modlitebná sieň za úrodu, známa svojou úžasnou akustikou. Symbolický dizajn areálu odráža tradičné predstavy o nebi (kruh) a Zemi (štvorec).
Neďaleko mesta Datong v provincii Shanxi sa týči unikátny kláštor Hanging, ktorý doslova visí na útesnej stene vo výške 75 metrov nad zemou. Bol postavený v 6. storočí a predstavuje fascinujúcu kombináciu budhistickej, taoistickej a konfuciánskej tradície. Tento architektonický zázrak, ukotvený do skaly drevenými nosníkmi, patrí k najodvážnejším a najpôsobivejším stavbám starovekej Číny.
Mesto Pingyao v provincii Shanxi je považované za jedno z najlepšie zachovaných stredovekých opevnených miest v Číne. Jeho mestské hradby, postavené počas dynastie Ming v 14. storočí, si dodnes zachovali svoj pôvodný vzhľad vrátane 72 strážnych veží. Pingyao zohrávalo významnú úlohu v rozvoji čínskeho bankovníctva a bolo domovom niektorých z prvých súkromných bánk v krajine.
Palác Yonghegong, známy aj ako Lamaistický chrám, sa nachádza vo východnej časti Pekingu. Pôvodne slúžil ako sídlo princa Yonga, neskôr bol v roku 1694 prestavaný na tibetský budhistický kláštor. Yonghegong je dnes najväčším tibetským budhistickým chrámom v Pekingu a ukrýva 18 metrov vysokú sochu budúceho Buddhu Maitreju, vyrezanú z jediného kusu santalového dreva.
You must be logged in to post a comment Login