Keď z ničoho nič vznikol Šarm aš-Šajch, zmizol Šarm el šeik

Sharm El Sheikh, alebo ak chcete poslovenčené Šarm el šeik, tu bol dlhé roky. Celé roky existovala v ponukách cestovných kancelárií ponuka zájazdov do egyptského letoviska Sharm El Sheikh na severovýchode krajiny v oblasti severného pobrežia Červeného mora, známej aj Sinajským polostrovom a napríklad oblasťou Taba. Cestovné kancelárie majú aj dnes zmienky o „šejku“. Lenže prišli problémy a svet zas ovplyvnili médiá.

Sharm el Sheikh a potápanie

Nepokojná situácia ho vzdialila
Za posledné roky nie prehľadná situácia a obavy slovenských turistov znížili záujem o oblasť Sharm El Sheikh na toľko, že mnohé cestovné kancelárie už viac do oblasti nelietali. Práve toto spôsobilo, že sa názov oblasti akosi vytratil… a od tej chvíle sa skloňovali u dovolenkárov len Hurghada a Marsa Alam. Lenže prišiel pád lietadla s ruskými turistami a keďže priznať zlý technický stav ďalšieho ruského lietadla nemôže byť tak jednoduché, prišli do hry aj možné plánované útoky. Nuž a práve tu sa objavili zahraničné médiá, pre pohodlných slovenských novinárov hlavne tie české a na Slovensku sa objavilo nové turistické letovisko o ktorom nikto doteraz u nás nepočul. Stretnúť ste sa s ním mohli len vďaka písomným zmienkam na niektorých portáloch a vo Wikipedii, kde nejaký neznámy dobrodinec preložil názov letoviska na Šarm aš Šajch. Povedzte to ľuďom, ktorí tam žili niekoľko rokov ako delegáti a krútia hlavou.

Sharm el Sheikh je odrazu Šarm el šajch, či dokonca Šarm al šajkh, alebo ešte brutálnejší variant používaný momentálne na Centrum.sk v tvare „Šarm aš-Šajch“

Novinári objavili nové turistické letovisko
Príliš obmedzené a geograficky často málo vzdelané médiá nazreli do susedných Čiech. Najvýraznejšie sa práve tam vďaka pôsobeniu pár jednotlivcov v televízií objavovalo podivné označenie vyslovované ako Šarm aš-Šajch. Niektorí ľudia spozorneli, o akú to asi ide novinku na trhu, že o nej doteraz nevedeli. Až pri bližšom pátraní sa aj vďaka ľuďom z cestovateľskej brandže dozvedeli, že Šajch je vlastne stále ten istý Šharm El Sheikh, len sa nejakým bláznom doplietol jazyk a už reportáž nepoopravili. Ale kto to kde nabral? Z čoho to vzniklo?
Počeštené, či poslovenčené podivným spôsobom, sa snaží pretlačiť dokonca na toľko úspešne, že takto začínajú nazývať krajinu už aj u nás rôzne služby, vyhľadávače hotelov a podobne. Následne vzniká problém, hľadáte Sharm El Sheikh a nájdete… nič. Alebo hľadá človek, čo celé roky cestuje do Sheikhu a odrazu zrušili jeho obľúbenú destináciu. Skôr premenovali. Len slovenské cestovky sa ešte bránia tomuto až hlúpemu výrazu, ktorý naozaj evokuje, akoby šlo o niečo celkom iné, ako o dlhoročnú stálicu Sharm el Sheikh. Ak vyslovujete na konci skutočné „šejk“, ktoré tu bolo celé roky, alebo nové odrazu vďaka novinárom udomácnené aš-Šajch, znie to rozdielne. Vedzte, že ide stále o to isté, no tipovať, ktorý výraz nakoniec túto podivnú vojnu vyhrá, je zatiaľ nemožné. Držíme palce pôvodnému výrazu a novinárom v rádiách a televízií odporúčame zostať na názve, ktorý pozná každý jeden návštevník, ktorý si v nej už bol vychutnávať svoju dovolenku. To, o čo sa momentálne médiá snažia vlastnou zmenou názvu celého letoviska, hoci tí podstatní – cestovné kancelárie zostávajú, je skôr úsmevno-absurdné, než vážne.

My zostaneme pri Sharm El Sheikh tak ako po celé roky doteraz.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply