Reklamácie zájazdov, aneb nie všetko na dovolenke možno reklamovať

chorvatskoZažili ste na svojej dovolenke nepríjemnosti? Väčšina Slovákov siahne po reklamačnom protokole delegáta a napíše svojej pripomienky k zájazdu. Na vyjadrenie nespokojnosti má právo každý jeden klient každej cestovnej kancelárie a podľa zákona sa mu musí cestovná kancelária aj v stanovenom čase do troch mesiacov od prijatia sťažnosti aj vyjadriť. Veľké množstvo sťažností však každá jedna cestovná kancelária musí vybaviť ako nedôvodné. V priebehu sezóny totiž aj delegáti posielajú do centrály svoje reporty o priebehu konkrétnych týždňov a tak ak aj boli počas pobytu nejaké búrky, piesočná búrka, alebo snehová metelica, sú o tom informovaní. Rovnako tak aj o väčších problémoch, ktoré na hoteloch nastali. Osobne ste nepochybne boli pri mnohých a určite sa vám stali aj prípady, kedy ste postrehli, že to sťažovateľ nemá v hlave celkom v poriadku. Žiaľ každý sme nejakí a všetci máme chuť cestovať. Ľudia sa sťažujú na všetko, občas na miesto prichádzajú už nahnevaní a hľadajú dôvody, pre ktoré napísať sťažnosť. Permanentní sťažovatelia vedia cestovky potrápiť znova rok čo rok a napriek vyhrážkam stále opakujú cestovanie s tou istou cestovkou. Šťažovatelia však často uvádzajú ako dôvod sťažnosti aj niečo, čo nemožno v žiadnom prípade uznať ako dôvod reklamácie zájazdu.

Počasie
Jeden z najčastejších dôvodov sťažností je počasie. Cestovné kancelárie vo svojich pokynoch uvádzajú, že niečo také ako počasie, nedokážu ovplyvniť. Destinácia, ktorá ak je známa ako teplá a vo vašom prípade je studená, sa nedá zmeniť mihom oka. Sťažnosti na to, že v Turecku dva dni pršalo, alebo, že v Egypte jeden deň lialo, sa objavujú vraj pomerne často. Potvrdilo nám to už dávnejšie viacero ľudí z cestovného ruchu. Lenže aj v suchých a teplých krajinách potrebujú vodu a tak by sme v podstate mali byť radi, že krajina vďaka vode načerpá nové sily. Kto však chce, využije škaredé počasie na výlety na miesta, kde počasie nehrá rolu, alebo program, ktorému počasie nevadí. Zažiť sa vtedy dajú veci, ktoré by sa inak zažiť nedali.

Teplota mora
To, koľko bude mať more stupňov o štyri mesiace, kedy letíte, alebo cestujete k moru, je nereálne a pýtať sa na to, prípadne dožadovať informácie tohto druhu je nereálne. Získať je možné priemerné teploty, no i tak ide o údaje, ktoré sú nepresné a rôzne. Už meter od pobrežia je iná teplota, ktorá neustále kolíše, pretože more skrátka pokojné bude až vtedy, keď celkom zamrzne.

Zvieratká
V mori boli medúzy, na pláži pani videla slizkého kraba, deti sa báli rybičiek v mori, alebo pri rozbíjaní mušle sa Jožko porezal na ruke a nemohol do mora. Niektoré sťažnosti vyznievajú sprosto, iné zas sú podmienené prírodou a nie je v silách cestovky, aby odplašila všetky medúzy z mora. Pred desiatimi rokmi pani na rovnakom turnuse ako my v Bulharsku písala naozaj nechutnú sťažnosť na neschopnosť cestovky, ktorú začala aj skončila medúzami v mori. Pani si nedala vysvetliť ani od iných na rovnakom zájazde, že ak jej predali v obchode striebro a doma zistí, že to striebro nie je, že jej cestovka peniaze nevráti. Pani tiež darmo vysvetľovali, že do sťažnosti písať, že jej večer do izby lietali motýle, je niečo, čo neobstojí a peniaze jej istotne nevrátia.

Absurdity
Absurdity sú samostatnou kategóriou, ktorá by pri zdravo uvažujúcich ľudí ani nemusela byť spomenutá. Žiaľ táto skupina existuje. Osobne som zažil sťažnosť na delegátku, že fakultatívny výlet na jednom krásnom ostrove bol ďaleko od hotela. Zažil som sťažnosť, kde sa pani sťažovala, že vždy ráno polievali chodník a ona sa bála po ňom chodiť. Z toho dôvodu vyliezla z izby až na obed okolo 13:00 hodiny a dožadovala sa vrátenia peňazí za pol dňa z každého stráveného v destinácií. Bez preháňania možno povedať, že medzi reklamované dôvody nespokojnosti bývajú aj také šialenosti, ako prílišné slnko, príliš čierny domorodci, neprítomnosť našich jedál, neprítomnosť slovenských (častejšie však u Čechov českých) kanálov v televízií v zahraničí a množstvo iných vecí. Občas stačí, ak sa pri kúpe zájazdov popýtate na zážitky s reklamáciami. Jeden dôvod reklamácie, ktorý sa zopakoval v dvoch cestovkách (obe majú modré logo) bol, keď klient reklamoval až na Slovensku kúpený koberec v nejakej kobercovej predajni. Cestovky však mnoho ľudí viní za to, čo si na dovolenke kúpilo. A podobné prípady sa dejú aj dnes, nevedno prečo. V cestovkách, či už v kanceláriách, alebo len v agentúrach občas vedia porozprávať reálne príhody, ktoré ťažko človek vymyslí… lebo to je skrátka život.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply