Stockholm môže byť prekvapivo zaujímavým miestom, ktoré môže veľa ponúknuť aj slovenským turistom. Netreba sa báť jazyka, Švédi vedia veľmi dobre po anglicky, ceny nemajú tak strašné ako v Nórsku a cestu sem nemôžete oľutovať. Nájsť tu totiž môžete naozaj rôzne poklady architektúry, prírody, či histórie. Stockholm, hlavné mesto Švédska je tiež miestom udeľovania Nobelových cien, to sa koná v radnici. Za spomenutie stojí kráľovský palác tvorený rôznymi stavebnými slohmi, kráľovská koniareň so vzácnou zbierkou kráľovských vozov, brnení a šiat. Natur Historiska Museet je múzeum uchovávajúce dôkazy o živote Vikingov, ale aj stredoveku a kresťanstva na tomto území. Krásnym je múzeum Vasa Museet, ktoré zachováva kompletnú loď Vasa, ktorá vyplávala pred 300 rokmi na more a pri brehoch Švédska sa pre chybu konštrukcie aj s nákladom potopila. Celú ju vyzdvihli a preniesli sem. Pre milovníkov histórie, zvierat a prechádzok môže byť zaujímavá návšteva skanzenu spojeného s akváriom a zoo. Tu môžete naraziť na množstvo zvuierat, primátov, aj vysokej a vodnej zvery. Všetko toto na veľkej ploche bývalého kráľovského poľovného parku. Nachádzajú s atu zachované staré švédske budovy, statky, ohrady aj škola. Autenticky zachovaný pôvodný spôsob života.

Nemožno zabudnúť na Nordické múzeum s množstvom zbierok a cenných predmetov bežného použitia, východné múzeum s cennými zbierkami čínskej literatúry a keramiky. Bohaté galérie a pre milovníkov zábavy vyhliadková veža Kaknastornet a Tivoli Park.

Vo švédsku funguje výborne hromadná doprava, metro. Dohovoríte sa všade. Ľudia sú tu milí a ochotní. O Švédsku a Stockholme ešte budeme hovoriť podrobne.