Sagalossos, málo známe antické mesto v južnom Turecku

V smere od Antalye približne 100 kilometrov na ceste smerom na Ispartu sa nachádza antické mesto Sagalossos. Ukryté vo vysokých horách takmer neprístupné bez auta alebo autobusu je navštevované len minimálne a aj preto môže ísť o výnimočnú zastávku počas poznávania tureckých archeologických nálezísk. Z helénskej doby je v celej Anatólií nespočetné množstvo archeologických lokalít, miest, či ruín. Sagalossos je však nepochybne miesto s najzachovalejšími pamiatkami na širokom okolí.

Sagalossos Copyright

Z histórie
Mesto stojí v nadmorskej výške 1400 až 1600 metrov na rôznych úrovniach a využíva terén, ktorý v minulosti museli na niektorých miestach nepochybne svojpomocne vyrovnávať. V 6. storočí toto miesto zničilo zemetrasenie, no po pokusoch ho obnoviť sa tu objavil iný problém. Vznikal nedostatok vody, ktorý by dokázal nasýtiť potreby celého mesta. Prvé osídlenie sa tu objavilo už pred v roku okolo 8000 p.n.l. Sagalossos bolo jedno z najbohatších miest v čase, kedy Alexander Veľký viedol výbojné výpravy do Perzie. Od roku 1990 sa tu realizovali archeológovia z Belgicka, obnovili viacero stavieb, pospájali niektoré artefakty, zachránili viacero archeologických nálezov, ktoré neskôr putovali do múzeí. Na mieste sa im podarilo obnoviť aj prívod vody do pôvodných fontán. Za posledných pár rokov sa však viac archeologický prieskum a obnova výraznejšie nepohla. Pri hlavnom vstupe sa stavia multifunkčný objekt pre účely výstavníctva, obchody a toalety. Celú budovu pritom vôbec nevidieť, pretože je vo svahu.

Sagalossos antic city

Objavovanie
Mesto je na rozsiahlom kúsku zeme vo svahu, na niektorých miestach na rovine, zrejme vybudovanej ľudskou činnosťou. Cez mesto vedie hlavný chodník s bočnými chodníčkami. Amfiteáter sa nachádza viac v kopci a z časti je zachovaný, zo severnej časti je zrútený. Cestou k amfiteátru sa nachádza aj kamenná budova s vodnou vaňou a prietokom, v minulosti slúžila ako zásobáreň vody pre naberanie do nádob. Dodnes sú rozpoznateľné kúpele nachádzajúce sa nižšie a celé ulice, trhoviská a drobné stavby.

Súčasťou miesta sú aj hrobky, ktoré sú vytesané priamo do skaly podobne, ako v Lýkii a pri Derme, čo sú miesta pri pobreží oveľa južnejšie a západnejšie. V skalách tiež možno nájsť niekoľko nápisov.

© Fotografie: TOM

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply