Polpenzia je rozsah stravovania, ktorý môžete získať v konkrétnom ubytovacom zariadení, alebo inom dohodnutom, ak vaše ubytovacie zariadenie nie je súčasne stravovaním. Najčastejší spôsob stravovania ubytovaných hostí na dovolenkách po celom svete v hoteloch má niekoľko vlastností, ktoré by mali byť za každých okolností rovnaké. Menej skúsení cestovatelia, ale aj tí zbehlejší vnímajú polpenziu rôzne a jej obsah si niekedy nie správne vedia vyložiť. Čo môžete pri stravovaní polpenziou očakávať?

Raňajky

Polpenzia je základ

Keď hotel ponúka polpenziu, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o nenáročný hotel, prípadne hotel mestský, v centre diania, s dostatkom príležitostí na nákupy a stravovanie v okolí. Polpenzia je tiež základným štandardom na Slovensku v hoteloch. Plná penzia v sebe zahŕňa aj obedy, no tie by nenašli využitie, pokiaľ sa počas obeda v hoteli nezdržiavate. Po vstávaní z postele raňajky a pred líhaním do postele večere sú bežnou súčasťou balíčkov hotelov v zimných strediskách. Raňajky sú v európskych krajinách najčastejšie kontinentálneho typu tvorené bufetovými stolmi, z ktorých si hostia dajú to, na čo majú chuť. Rozsah týchto raňajok je individuálny. Polpenzia nedefinuje množstvo, len rozsah. Výberu a spôsob stravovania. V polpenzii je ďalej aj večera, ktorá môže byť podávaná, alebo z výberu z bufetových stolov. Kým súčasťou stravovania pri raňajkách môžu byť nápoje, mlieko, džúsy, či káva a čaj, v prípade večere sú často nápoje za úhradu. Ak ste v jednom hoteli zažili nápoje k večeri, v druhom je veľmi nesprávne vyčítať pochybenie, či okrádanie zákazníka. V každom prípade je len na hoteloch v akom rozsahu ponúkajú nápoje rovnako ako v akých cenách.

Polpenzia, nie „polopenzia“

Nesprávne používané slovo polopenzia vychádza z českého slova „polopenze“. Za chybné pomenovanie môžu zlé preklady webových systémov a neznalosť jazyka množstva slovenských služieb a vyhľadávačov. Aspoň pred rokom 2013 bolo na Slovensku veľké množstvo portálov a cestovných agentúr, ktoré toto slovo používali chybne. Dnes sa ich počet znížil aj vďaka dodávateľom, ktorí si jazyk upravili. Stále to však nemajú mnohí gramaticky správne.