Svidník láka vojnovou históriou

Mesto SVIDNÍK, leží v severnej časti Šariša, v Nízkych Beskydách, pri sútoku riek Ondava a Ladomírka. Je centrom podduklianskeho regiónu, ktorý je úzko spätý s kultúrou a históriou Rusínov a Ukrajincov na Slovensku. Svidník (12 450 obyvateľov) a jeho okolie s pestrou a mnohotvárnou prírodou ponúka návštevníkom veľa možností na oddych, šport, turistiku a rekreáciu. V letnom období sú atraktívne Slávnosti kultúry Rusínov-Ukrajincov Slovenska (tento rok 16.-18.6.2017), na ktorých sa prezentujú ľudové tradície a kultúra pôvodného etnika na severovýchode Slovenska. Cez Svidník vedie aj významná medzinárodná cesta cez Vyšný Komárnik – Barwinek, čo je najväčší priechod zo Slovenskej republiky do Poľskej republiky. Na okraji Svidníka je vybudované letisko. Dominantou centra Svidníka je socha armádneho generála Ludvíka Svobodu, jediná v strednej Európe. Prvá písomná správa o Svidníku pochádza z roku 1355. Mesto vzniklo na dôležitej obchodnej, takzvanej jantárovej ceste, smerom do Poľska. Postihlo ho veľa vojnových hrôz a to tak v prvej, ako aj v druhej svetovej vojne. Karpatsko-duklianska operácia patrila medzi najväčšie na európskych bojových frontoch druhej svetovej vojny.

Kapitolu vojnových dejín dokumentuje Vojenské múzeum priamo vo Svidníku. Sídli v budove, ktorá tvarom pripomína protitankovú mínu. Je to preto, lebo jeho expozícia podáva zaujímavé svedectvo o priebehu Karpatsko-duklianskej operácie v roku 1944. Slávnostne ho otvorili 4. októbra 1969. Dokumentuje priebeh ťažkých bojov, ktoré sa na severovýchode Slovenska odohrávali v prvej aj druhej svetovej vojne. V múzeu môžeme vidieť autentické fotografie z bojov, osobné pamiatky, rôzne druhy zbraní a nálezy z bojísk o Dukliansky priesmyk. V parku neďaleko múzea sa nachádza externá expozícia ťažkej vojenskej techniky. V susedstve expozície stojí od roku 1954 Pamätník sovietskej armády, kde je pochovaných vyše 9 000 vojakov padlých na jeseň 1944. Súčasťou múzea je Pamätník Sovietskej armády a cintorín vojakov, ktorí padli v bojoch o Dukliansky priesmyk.

Pamätník Československej armády na Dukle je národná kultúrna pamiatka. Tento prírodný areál patrí k najnavštevovanejším miestam regiónu. Nachádza sa v blízkosti hraničného priechodu do Poľska Vyšný Komárnik a je pripomenutím si Karpatsko-duklianskej vojenskej operácie, ktorá sa uskutočnila na jeseň 1944. Počas bojov tu padlo vyše 60 tisíc sovietskych a československých vojakov. Pamätník vysoký 28 m dopĺňa bronzová socha Jána Kulicha s názvom Žalujem. Postavili ho v roku 1949. Je zakomponovaný do vojenského cintorína, ktorý pretína kolonáda s bronzovými tabuľami. Tabule nesú mená 1 265 padlých príslušníkov 1. čsl. armádneho zboru. Okolie pamätníka s cintorínom je rozľahlým vojenským múzeom pod otvoreným nebom. Múzeum vzniklo v roku 1965. Dnešnú expozíciu reinštalovali v roku 1996 a dokumentuje bojové operácie o strategický priechod cez Karpaty. Bývalé bojisko možno uvidieť z nadhľadu, ktorý návštevníkom poskytuje vyhliadková veža. V areáli prírodného múzea ako aj okolo cesty do Svidníka je rozmiestnených 55 kusov rozličnej ťažkej bojovej techniky z druhej svetovej vojny. V okolitých lesoch sa dá i dnes ukryť v zachovaných bunkroch. Do múzea patrí aj Údolie smrti v okolí obce Kapišová, kde sa odohrali najťažšie boje s masívnym nasadením tankov.

V meste Svidník sa nachádza aj Slovenské národné múzeum – Múzeum ukrajinskej kultúry, jedinečné, špecializované a najstaršie národnostné múzeum na Slovensku. Jeho súčasťou je skanzen ľudovej architektúry so vzácnym dreveným chrámom a Galéria Dezidera Millyho, ktorej dominantou je súbor ikon, patriacich medzi najstaršie zbierkové predmety múzea. Svidník a okolité obce sa vyznačujú sakrálnymi, najmä drevenými stavbami. V kategórii národných kultúrnych pamiatok je jedenásť drevených chrámov východného obradu z toto regiónu, čo je najviac na východnom Slovensku. Okolie Svidníka poskytuje možnosti spoznávania ľudových zvykov a obyčajov, maľovania veľkonočných vajíčok, aj pešej turistiky po značkových chodníkoch, stanovania, cykloturistiky, autoturistiky, kúpania sa (v meste je vodný svet Aruthenia Svidník s krytými bazénami a wellness s celoročnou prevádzkou). V zime sú tu lyžovania a sánkovania. Okolité lesy sú bohaté na lesné plody.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply