Útoky žralokov stúpajú rovnako ako cestovný ruch

Naposledy v médiách preletela správa o mladom britskom páre, ktorý trávil svoje medové týždne na Seychellských ostrovoch. Mladomanžela chytil žralok len 20 metrov od pobrežia, vážne ho zranil, pričom pri jeho záchrane mu už pre vážnosť zranení nebolo pomoci. Pred tým sa udial útok žraloka v Austrálií a viacero útokov zaznamenali aj na iných miestach sveta. Treba však pripomenúť, že zvýšený počet útokov žralokov je spôsobený dvoma faktormi:

Prvým je zvýšený turistický ruch, ktorý dnes prekvitá aj na miestach, kde doteraz turisti nezavítali. Budujú sa nové strediská, lokality, nové hotelové komplexy na miestach, kde žraloky bežne žijú. Nie všetky systémy na plašenie fungujú a inštinkty týchto tvorov sú často silnejšie. Ďalším dôvodom, prečo sa žraloky objavujú aj na miestach, kde nikdy neboli, je otepľovanie a morské prúdy, samozrejme aj zmenšovanie prirodzeného priestoru žralokov a celkovo morských tvorov.

Je zaujímavé, že hoci žraloky ľudí zabíjajú, môžu ich aj fascinovať. Už sme totiž spomenuli, že na niektorých miestach v USA, v Tichomorí, alebo aj neďaleko egyptského Marsa Alam môžete na žraloky naraziť, čo je aj miestnym biznisom – potápanie so žralokmi, alebo kŕmenie žralokov. Ale to je už o odvahe a skúsenostiach.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply