Z Kapverdských ostrovov je najznámejší suchší Sal

Kapverdské ostrovy (Capo Verde) sa nachádzajú v Atlantickom oceáne. Sú bývalým portugalským územím a pôvodne boli neobývanými ostrovmi. Celkovo je ich desať. Všetky vznikli sopečnou činnosťou, no len na niektorých je tento vznik pre mladý vek aj pozorovateľný. Rozdeľujú sa na náveterné a záveterné ostrovy. Pôvodne boli všetky ostrovy pusté a neobývané. Z archeologických výskomv vieme, že sa tu objavili občas zatúlané rybárske lode a rybári si tu vybudovali sezónne chatrče. K permanentnému osídleniu došlo až po oficiálnom objavení ostrovov Portugalskom. Rozmach osídľovania najviac prebiehal počas obchodovania s otrokmi. Práve Kapverdy boli ostrovy, kam z čiernej Afriky privážali chytených černochov a z Kapverd sa ďalej vyvážali do Spojených štátov a aj celej ostatnej Ameriky.

Kapverdské ostrovy

Ostrov Sal
Z ostrovov sú viaceré zelené a bohaté na život, paradoxom je, že medzi dovolenkármi a dostupnosťou dovoleniek je najznámejší ostrov Sal. Suchší, než napríklad Boa Vista plný zelene, ale i tak na ňom možno nájsť zopár zaujímavých miest. O nich si aj v tomto krátkom cestopise povieme.
Medzinárodné letisko na ostrove Sal je z kapverdských najväčšie. Dotankujú tu palivo takmer všetky veľké lietadlá smerujúce z Európy do južnej Ameriky. Kedysi tu dopĺňali suroviny a zásoby aj lode plaviace sa do Brazílie z Portugalska. Preto aj bolo toto územie pre Portugalsko veľmi výhodné, strategicky aj obchodne. Obchodovalo sa aj so sošou, ktorú ťažili na ostrove Sal, po ktorej má aj svoje meno. Ale keď Brazília uvalila dane na soľ, obchod sa zastavil a ťažba soli taktiež. To miesto, odkiaľ soľ pochádzala môžete navštíviť v Pedro de Lume.

Sopečný kráter a podmienky ako v Mŕtvom mori
Pedro de Lume je mestečko na severe a viac vo vnútrozemí, ktoré leží hneď pri veľkom sopečnom kráteri. Pochádza z vyhasnutej miestnej sopky a v ňom sa zachovala voda a minerálna usadenina. Minerály sú tu tak silné, že napriek neustálej ťažbe soli v menšom meradle je tu v plánoch vybudovať kúpeľné stredisko využívajúce bohaté liečivé účinky v porovnaní podobné ako tie z Mŕtveho mora. Pokiaľ idete na ostrov Sal, určite si nenechajte ujsť tento zaujímavý výlet, o miestnom Mŕtvom mori vás nie všetky cestovné kancelárie budú informovať. Pokiaľ vás omrzí plávanie vo vode, v ktorej si pripadáte ako nepotopiteľný polystirén, vyskúšajte hneď vedľa sa vymáčať v blate. Nikto vás nekontroluje, nikto vás nestráži, ste tu dovtedy pokiaľ sa chce aj vašim priateľom. Vstupné stojí 5 miestnych bubákov a 1 euro potom sprcha. Celí zasolený istotne nepôjdete naspäť.

Kapverdské ostrovy

Burakona
Zaujímavé miesto, akoby oko vyryté v útesových skalách je neustále tvorené morským príbojom. prírodne vytvorené jazierko je trochu adrenalínovým zážitkom, pretože pri troche smoly môžete prísť hravo k úrazu. Pre tých menej odvážnych je aspoň čo sledovať. Na tomto mieste sa nachádza aj jaskyňa, do ktorej sa nedá vstúpiť, jedine ak by ste do nej spadli, lebo ide o dieru v zemi. Presne o dvanástej tu presvitá slnko priamo dnu a vytvorí to pozorhudobný farebný modrý úkaz.

Kapverdské ostrovy

Espargos
Hlavné mesto Espargos sa volá podľa miestnej rastliny, ktorá len pripomína špargľu. Ponpka pohľad na miestnu chudobu prisťahovalcov z čiernej Afriky, ale aj na obyvateľov miestnych v ich bežných príbytkoch a domoch. Kým niektoré miesta naozaj pripomínajú černošskú chudobnú Afriku, iné sú plné usmiatych a spokojných tvárí. Obľúbený tu je futbal a pri prechádzke mestom si istotne pozriete aj miestnu radarovú vežu. Tá veľká zaujímavá stavba v skutočnosti ovláda leteckú dopravu v celej západnej Afrike a v Atlantickom oceáne. Na taký malý ostrov by to málo kto povedal, že?

Príroda ostrova
Je tu ešte niekoľko zaujímavých miest. Krásne pieskové pláže a neuveriteľne príjemné pobrežie s jemným pieskom, čistou vodou a pozvoľným vstupom do mora. Je to raj pre kitesurfing. Dokonca aj surferi tu majú niekedy svoje medzinárodné súťaže. príroda ostrova nie je nejak bohatá, existuje tu niekoľko druhov vtákov, hmyzu, jašteríc, ale žiaden prirodzený predátor. Z rastlín sa skôr objaví niekoľko bylín a bežných tráv. Hotelové komplexy, ktoré sa sústreďujú najmä na juhu v okolé mesta Santa Maria disponujú často bohatými a udržiavanými záhradami.

Na videu prístavné mesto Palmeira:

Odporúčania
Na ostrove je veľmi teplo. Ste pri rovníku bližšie než v nejakom Egypte či Tunisku a fakt, že je vietor všadeprítomný dodáva človeku pocit, že to slnko nie je až tak silné. To je ale omyl. Vietor fúka a je príjemný, no slnko má stále svoju silu. Pozor preto na ochranu a nepodceňujte vlastné presvedčenie. Dodržujte pitný režim a odporúča sa hotel s all inclusive. Odpadá vám starosť o mnohé. Vybrať si tu môžete s prekrásneho množstva suvenírov, z morských mušlí, či z dreva. Z dreva však ide o dovoz zo Senegalu a iných krajín Afriky. Masky sú tu naozaj zaujímavé, rôzne vyrezávané drevené výrobky sú naozaj pekným suvenírom. O kapverdských ostrovoch si môžete viac prečítať aj na partnerských cestopisných stránkach http://kapverdy.cestovanie.biz

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply