Dovolenkársky slovník: čo znamenajú skratky v ponukách zájazdov?

V Egypte majú podľa našich informácií dnes prebiehať pokojné pochody, ktorými má byť vyjadrená podpora generálovi Sisimu. Ten vyzval prostredníctvom médií národ, aby mierovými pokojnými pochodmi dali nesúhlas s pôsobením strany Moslimské bratstvo.

Dovolenková sezóna už postupne začala a ľudia listujú katalógmi cestoviek, aby si vybrali svoj zájazd na poslednú chvíľu, alebo sa pripravujú na ten svoj, ktorý kúpili, kým bol ešte bohatý výber z hotelov pri nákupoch FIRST MINUTE. V každom prípade sa však mnohí stretli so skratkami, ktoré si nie vždy vedeli všetci správne preložiť.

Preto nezaškodí definovať a vysvetliť niekoľko z najpoužívanejších skratiek.

  • EXLUSIVE: toto označenie si neuveriteľné množstvo ľudí nielen na internetových diskusiách pletie s pojmom vysvetleným nižšie. Pokiaľ sa stretnete s pojmom exclusive, ide o označenie služby, alebo hotela, ktorá je exkluzívne ponúkaná na našom území len jedinou cestovnou kanceláriou, alebo ide o exkluzívnu službu ponúkanú pri splnení uvedenej podmienky.
  • ALL INCLUSIVE: Stravovanie formou all inclusive ponúka návštevníkom daného hotela vždy bohaté služby stravovania a nápojov, zväčša alkoholických nápojov miestnej výroby. Stravovanie je určené v konkrétnom čase a nie je obmedzované množstvom, niekedy ani časom. Obmedzené môže byť miestom podávania a súčasťou all inclusive môže byť bar na pláži a jeho služby, diskotéka, alebo špeciálne zariadenia a pod.
  • ULTRA ALL INCLUSIVE: stravovanie, ktoré v sebe zahŕňa úroveň all inclusive, no ponúka niečo naviac, 24 hodinovú dostupnosť, zmrzlinu a obohatenie sortimentu alkoholických nápojov a podobne.
  • HALF BOARD / POLPENZIA: polpenzia zahŕňa obedy a večere, môžu byť riešené formou švédskych stolov.
  • BB / BED & BREAKFAST: ubytovanie len s raňajkami, často formou bufetového stola, čo znamená slobodný výber toho, čo dané ubytovanie na raňajkách pripraví.
  • LAST MINUTE: niekedy sa používa aj trochu zvláštny pojem „last moment“ a vyjadruje výhodné cenové ponuky na posledné voľné miesta v danom termíne. Cenové ponuky vydáva cestovná kancelária a hoci last minute ponuky ponúkajú posledné voľné hotely, nie je nikdy pravdou, že je klient na zájazde kúpenom ako last minute v niečom ukrátený oproti tomu klientovi, čo si svoj zájazd vybral skôr z ponuky ešte bohatšieho výberu.
  • FIRST MINUTE: nákup dovolenky na first minute prináša viacero výhod. Ide o prvý moment, a teda obdobie, ktoré prichádza hneď po odhalení ponuky a spustení predaja na danú sezónu. Prvé mesiace, počas ktorých je ponuka hotelov najväčšia, a ide tak o záruku najlepšieho výberu, prinášajú aj možnosť cestoviek nalákať na first minute zľavy.
  • BTS, PRG, KSC, BRQ, HRG, MIA: trojciferné, alebo až štvorciferné skratky, ktoré nie vždy niečo hovoria, sú často označenie letiska. Bratislava má medzinárodnú skratku BTS, Praha zase PRG, Heraklión na Kréte má HER, Miami v USA zase jednoducho MIA. Ide tak o lepšie označenie, ako označiť prílet len NY. V len samotnom New Yorku sú štyri letiská.
  • LATE CHECK OUT: Toto označenie je používané na pomenovanie služby neskorého odhlásenia z izby. Medzinárodné pravidlá ubytovania hovoria, že klient opúšťa izbu v posledný deň pobytu o 10:00, prípadne do 12:00 ak nemá hotel iné pravidlá. O 13:00 by tak mal mať dostupnú izbu už ďalší klient, a to bez rozdielu času odchodu a príchodu klientov. Samozrejme, ide o pravidlá v dovolenkových rezortoch a nie významné hotely s významnými hosťami, kde naliehanie na opustenie izby netvorí ani dobrý imidž. Late Check out býva osobitne uhrádzaná služba, pokiaľ má klient záujem zostať na izbe dlhšie.
  • INFANT: pomenovanie pre dieťa do 2 rokov. Medzinárodné pravidlá v leteckej doprave hovoria, že dieťa do 2 rokov nemá nárok na sedacie miesto. V skutočnosti je vlastne takéto dieťa bezpečnostne nezaistiteľné a je nevyhnutné, aby bolo na rukách rodiča. INFANT má tiež celkom iné ceny v hoteloch a cestovanie s dieťaťom do tohto veku je tak výhodnejšie, než s trojročným dieťaťom. Ide o jednorazový poplatok a poistenie dieťaťa.
  • VOUCHER: cestovateľský voucher je v podstate potvrdenie cestovnej kancelárie o ubytovaní, letenke, alebo iných službách,. Oprávňuje osoby s menom na vouchery k čerpaniu danej služby. Taktiež voucher prinášate na recepciu hotela, vďaka ktorému si môžu hravo overiť číslo rezervácie a spárované dáta vo svojom systéme.
  • MESTSKÝ HOTEL: Toto označenie sa používa pre vyjadrenie, že hotel sa nemusí nachádzať pri súkromnej pláži, ale môže ísť o mestskú pláž, kde budú ležadlá za poplatok (najčastejšie) a nebude dostupný plážový bar. Mestské hotely sú často orientované na výšku a nedisponujú širokou plochou. Ponúkajú však vo svojej blízkosti nákupné možnosti, bary, diskotéky, alebo iné služby a možnosti daného mesta.
  • SPA: v názve hotela používaná skratka SPA označuje hotel s ponukou kúpeľných procedúr, masáží, sáun a fitnesscentra. Minimálne však aspoň dvoch zložiek z práve vymenovaných. Tie môžu byť len vo výnimočných prípadoch súčasťou ALL INCLUSIVE, alebo bežnej ponuky služieb hotela (fitness centrum, sauny). Masáže a iné kúpeľné procedúry, v tureckých hoteloch napríklad hammam, sú už za poplatok.
Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply