České Národní muzeum: historická hlavná budova v rekonštrukcii

Najdôležitejšia múzejná inštitúcia bola založená v roku 1818 ako Vlastenecké muzeum v Čechách. Pod Národní muzeum v Čechách, podobne ako je to aj u nás na Slovensku, patrí viacero budov a priestorov v Prahe a Českej republike. Hlavná budova Národného múzea v Prahe je pre mnohých známa, no nie hneď každý vie, že túto budovu pozná. Vidieť ju môžeme azda na každej fotografii sochy Svätého Václava na koni z Václavského námestia. Práve mohutná novorenesančná budova v pozadí, je slávne Národní muzeum.

Nnárodní muzeum Praha

Fotografia prepožičaná z wikipedie.

V budove sa nachádza rozsiahla knižnica a množstvo zbierkových predmetov prevažne z mineralógie, geológie, paleontológie, antropológie a ďalších odborov zameraných na prírodu a históriu. Momentálne je však z dôvodu rekonštrukcie prístupné v podobe iných prevádzok na iných adresách.

České národní muzeum, Praha

Zdroj: Seth Shoen, flickr

História hlavnej budovy

Postavenie budovy pre Národní muzeum trvalo dlhšie. hľadala sa buď vhodná nehnuteľnosť, alebo návrh stavby. V roku 1876 mestská rada venovala veľmi zaujímavý pozemok, kde stála pôvodná konská brána, a hornom konci Václavského námestia. Z 27 súťažných návrhov na budovu vybrali návrh arch. Josefa Hlávku. Nádhernú honosnú stavbu dokončili v roku 1891 a bola už postavená za účelom zriadenia múzea, čiže sa počítalo s výstavnými plochami, depozitárom, no veľmi rýchlo zistili, že aj táto obrovská stavba nestačila. Do histórie múzea sa zapísali udalosti z roku 1968, kedy armády Varšavskej zmluvy strelami poškodili fasády od Václavského námestia. Budovu poškodilo aj budovanie metra pod ňou.

Rekonštrukcia

Múzeum je z dôvodov rekonštrukcie dlhodobo neprístupné, preto je ho možné obdivovať aspoň ako architektonickú pamiatku. Inštitúcia je však prístupná naďalej vo viacerých iných prevádzkach aj v rámci Prahy, prípadne v Novej hlavnej budove, ktorá je výstavným priestorom pre rozsiahle prírodovedecké zbierky a výstavy.

Oficiálne informácie o aktuálnych výstavách skôr hľadajte na stránkach www.nm.cz

Kašpar zo Štenberka

Základy Národního muzea ako inštitúcie boli položené v roku 1818 pod názvom Vlastenecké muzeum v Čechách. Najviac sa o jeho vznik zaslúžil paleontológ Kašpar Štenberk. Pôvodne bol výstavným miestom a skladiskom jeho osobnej rozsiahlej zbierky Štenberský palác na Hradčanoch, no po vytvorení inštitúcie Národního muzea mu svoju zbierku venoval. Toto mimoriadne gesto vytvorilo pevný základ zbierkového fondu novovzniknutého múzea a je neoceniteľnou je zbierka dodnes.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply