Článok od vás: Spoznajte Chorvátsko

Malebná krajinka posiata ihličnanmi, more ako na dlani a k tomu všetkému ešte nekonečné slnečné lúče, ktorým zaručene nikto neodolá. Presne tak by som charakterizovala jednu pomerne veľmi obľúbenú letnú destináciu dovolenkárov, a to Chorvátsko.

Prečo ísť práve sem? Tak napríklad už iba fakt, že cesta zo Slovenska trvá okolo desať hodín navnadí nie jedného vášnivého dovolenkára. Ak náhodou máte fóbie z letu lietadlom, alebo preplnených autobusov plných samých seniorov to vôbec nevadí, pretože do Chorvátska môžete kľudne cestovať svojím vlastným autom.

Čo sa týka ubytovania, to je si myslím vo väčšine prípadov primerané cene, ktorú si zaň pýtajú, či už v cestovných kanceláriách, v privátoch, poprípade v karavanových kempoch. Prípady keď si vyberiete úplne najkrajší, najvybavenejší, hotel nachádzajúci sa blízko čistučkej pláže a keď tam prídete uvidíte úplný opak- schátralý penzión s ešte socialistickým vybavením 3 km od preplnenej pláže – to tu určite nehrozia. Personál v hoteloch, miestni a rovnako aj ziskuchtiví predavači sú za každých okolností milí, ochotní poradiť/pomôcť.

Nepatríte medzi fanúšikov jadranskej kuchyne? Priznám sa, že ja nie, ale i napriek širokej ponuke morských plodov, pleskavice, zeleninovo-cestovinových šalátoch s dresingami od výmyslu sveta sa tam dá nájsť všeličo iné nevymykajúce sa spod štandardu jedál, aké konzumujete doma.

Jedinou nevýhodou tejto nádhernej krajiny sú jej pláže, pretože ich prevažnú časť tvorí štrk, bez náznaku piesku. Na druhej strane, každá nevýhoda má aj svoje výhody, v tomto prípade to je čisté more.

Chceli by ste sem ísť, ale neviete kde konkrétne?

Crikvenica – známa turistická oblasť Kvarnerského zálivu.
Názov Crikvenica pochádza z chorvátskeho crkva, čo po našom znamená kostol. Príjemné mestečko, obkolesené mnohými parkmi, promenádami, ba dokonca svojou čistotou býva pravidelne odceňované
Modrou vlajkou.

Krk – obľúbené letovisko, ktoré je zároveň aj kolískou chorvátskeho jazyka. Nachádzajú sa tu rôzne rímske a grécke pamiatky. Pobrežie Krku je obklopené mnohými plážami a zátokami. Centrum mesta tvoria všakovaké kaviarničky, reštaurácie, obchodíky so suvenírmi a zmrzlinárne.

Baška Voda – nachádza sa neďaleko ostrova Krk. Je popreplietaná hotelovými strediskami, karavanovými kempami a promenádou uprostred mesta. Ani v tejto lokalite nie je núdza o bary, reštaurácie a obchody. V meste je mnoho možností pre fotografovanie.

Primošten – radí sa medzi najkrajšie miesta Jadranu. Centrum mesta uchvátilo už nie jedného dovolenkára. Svojich návštevníkov môže nalákať aj vďaka svojej rybárskej histórii. Dominantou mestečka je špicatá kostolná veža.

Čo dodať na záver?
Relax patrí ku každej dovolenke, veď preto tam vlastne aj chodíme.
Prechádzky pri mori počas západu slnka, fotenie sa ako pamiatka do fotoalbumu, nakupovanie rôznych suvenírov, toto všetko spolu nám vytvára pocit dokonalej dovolenky, nech už sme kdekoľvek.

Pekný prehľad pripravila Simona Gnjatovičová

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply