Dovolenka letecky: Ukrátila vás cestovka o deň dovolenky?

Pri leteckých zájazdoch sa mnohí ľudia stretávajú často s pocitom, že ich cestovná kancelária ukrátila o deň dovolenky. Vo všeobecnosti na celom svete platí, že pri leteckej doprave prevádzkovanej charterovými letmi a nie pravidelnými linkami, je nemožné vedieť, kedy sa letí pol roka, či niekedy mesiac, alebo až týždeň vopred. Nikto v tom prípade nemôže garantovať, že v daný deň sa odlieta ráno, alebo večer. Ľudia na celom svete a pre nás najbližší v rámci celej strednej Európy o tom píšu, diskutujú, sťažujú sa, posielajú na cestovky rôzne kontroly česká obchodná inšpekcia a aj naša slovenská by vedela o tom hovoriť. Cestovky skrátka okrádajú ľudí o deň, alebo dva dni dovolenky.

Skoro ráno odletieť a neskoro večer odletieť je nemožné
Množstvo ľudí, ktorí nemajú skúsenosti s leteckou dopravou, alebo len mali na prvý krát šťastie na dobré odlety, očakávajú, že do destinácie sa priletí skoro ráno a odletí sa neskoro večer. Pri týždňovej dovolenke by tak mali mať nárok na 7 dní v krajine a 7 dní užívania. Tak však žiaľ nefunguje. Neraz som mal možnosť sledovať diskusie a osobne zažiť niekoľkých ľudí, ktorí sa na spoločnej dovolenke rozčuľovali, že je to tak. S agresívnym a vše znalým človekom sa však o tom nikto nechcel baviť, či to je normálne alebo nie a radšej mu každý na letisku prikývol. Takýto človek sa vyhovára, že sa mu to v inej CK nestane, alebo že „keď cestoval s Ryanairom, tak sa mu to nestalo“. O tom sa dá vážne pochybovať, najmä ak vieme, aké rôzne odlety Ryanair má a to sú pritom pravidelné linky.

Prvý a posledný deň vyhradený na dopravu
Vo všeobecnosti teda platí že prvý a posledný deň dovolenky by mal byť vyhradený na dopravu. Je šťastím a len vecou leteckých dopravcov, voľných vzdušných koridorov a množstva ďalších aspektov, že sa podarí ešte v posledný deň dovolenky si užiť na plno čas v hoteli, pri mori a bazéne. Poväčšine sa i tak na celom svete opúšťajú izby o 12 hodine, ak nie o jedenástej, aby sa stihli upratať a pripraviť pre zákazníkov, trebárs aj takých, ktorí prileteli o siedmej ráno a čakajú na rovnaké medzinárodné pravidlá hovoriace o tom, že ubytovanie je možné až po dvanástej, zväčša po druhej hodine, kedy je všetko pripravené. Žiaľ aj tento problém mnohí berú osobne, že je to len voči nim a ako z každej strany počuť, nemeckým turistom to nerobia…. divili by ste sa…

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply