Druhy turistiky a dôvody cestovať: Svadobná turistika

svadobná turistikaPri našom rozdelení, aké druhy turistiky v súčasnosti poznáme sa dá hovoriť o rôznych druhoch turistiky. Sú to dokonca aj také druhy turizmu, s ktorými by nesúhlasili odborníci na cestovný ruch. Pritom napríklad taký svadobný turizmus existuje a je celkom dobre organizovaný.Ak sa plánujete zobrať v zahraničí, nájdete celkom slušný počet agentúr a spoločností, ktoré sa vám o to postarajú. V USA je možné samotný obrad a oddávajúceho zohnať už za 200 dolárov, no pripravte sa na povinnosť nahlásenia sobáša na niekoľko úradov a nutnosť vybaviť si niekoľko formalít. Svadobná turistika sa dá ďalej rozdeliť na niekoľko ďalších pod-kategórií a o nich si dnes povieme niečo viac.

Svadby v zahraničí sú nezabudnuteľné
V každom prípade, nech už sa beriete kdekoľvek, svadba je nezabudnuteľná. Niekto ju však naplánuje tak, že je nezabudnuteľná hneď aj miestom sobáša. V zahraničí sa často Slávi berú na ambasádach, alebo konzulátoch. Nie je nič nezvyčajné, keď sa vezmú aj v kaplnke niekde v Las Vegas, kde oddávajúci Elvis vďaka moci danej štátom Arizona, uzatvorí manželstvo v podstate kohokoľvek. Na Slovensku je podľa niektorých takýto zväzok neplatní a tak ho často potvrdia ešte slovenským sobášom.

Zahraničné svadby celkovo
Zahraničných svadieb je každoročne niekoľko stoviek. Najmä ak si Slovenska či Slovák berú cudzinca. Vtedy jedna časť rodiny migruje všetkými možnými prostriedkami dopravy a podľa finančných možností, aby boli v tento okamih pritom. Aj priatelia tak riešili svadbu Slovenky a Francúza a 8 mesiacov v predstihu sa kupovali letenky z Viedne dvadsiatim členom rodiny. Istotne to bola slušná pálka, ale aj nezabudnuteľná svadba. Svadobčania z celej svadby videli len letisko, niekoľko domov, halu, obradnú sieň a toalety, no i tak sa môžu pochváliť že boli vo Francúzsku… a na svadbe. Spomeniem si na svadbu Holanďana so Slovenkou. Brali sa na zámku neďaleko Bratislavy a ženích so sebou priviedol členov rodiny aj priateľov. Mnohí ani netušili, aké je Slovensko krásne. Práve svadobná turistika im upravila názor na našu krajinu.

Slovenské svadby
Slovenské svadby, alebo ak chcete aj česko-slovenské svadby, sú udalosťami, ktoré niekto zažije pár krát za život, iní si ich vychutnajú viac, než sa dožijú rokov. Aj tu však platí, že len málokedy sú všetci svadobčania z rovnakého mesta, či dediny. Každý vie o tom hovoriť po svojom. Strýko z Košíc, teta z Trenčína, dedkova sestra z Prahy a bratranec odsťahovaný do Kolína sa stretnú na jednom mieste. Veď koľkí dokonca na svadbách navštívime dané miesto po prvý krát? Nedávno na jednej svadbe nevestina rodina po prvý krát navštívila Kysuce. Od toho momentu by sme našli minimálne dve rodiny, ktoré si cestu na sever zopakovali a boli pozrieť aj Starú Bystricu, ktorá sa počas svadby nestihla.

Svadby teda vedia tvoriť a ovplyvniť cestovný ruch. Spomínam si na scénku zo slávneho Slunce, Seno a pár facek, kde tiež svadobčania merali cestu do Hoštic… na vláčiku, ktorý nezastavuje, lebo má meškanie.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply