Egyptská lokalita Marsa Matruh je vraj ako Karibik

Nevedno kto a kedy prehlásil, že Marsa Matruh pripomína Karibik, no čiastočne tomu možno naozaj veriť. Marsa Matruh je oblasť na severe Egypta, o mnoho viac slávnejšia a známejšia, než by sa na prvý pohľad zdalo. Možno si letovisko na prvé počutie menej skúsení cestovatelia zmýlia s oblasťou Marsa Alam, no ide o celkom iné miesto polohou, aj tým, čo turistom ponúka. Kým Marsa Alam leží pri brehu Červeného mora a je čoraz viac obľúbená aj u našich turistov, Marsa Matruh leží na pobreží Stredozemného mora a o Slovákoch a Čechoch tam vedia veľmi málo.

Historicky aj v súčasnosti významné miesto
Marsa Matruh je centrom obrovského regiónu, sídli v ňom významný prístav, regionálna vláda, a nachádza sa tu aj veľké medzinárodné letisko využívané aj ako armádne letisko. Z historického hľadiska však mesto ponúka oveľa viac. Nachádzajú sa tu zvyšky starých egyptských stavieb, no najzachovalejší je chrám Ramsesa II. Nie je to teda len Káhira a okolie Nílu až na juh, ale aj západ krajiny, ktoré ponúkajú zaujímavé historické miesta. Kráľovná Kleopatra mala práve v Marsa Matruh svoj hlavný prístav. Územie bolo svojho času aj územím starého Grécka a Ríma. Najvýraznejšie sa však Marsa Matruh dostalo do historických záznamov počas bojov v II. svetovej vojne. Známy nacistický vodca generál E. Rommel tu mal svoj vojenský tábor a niekoľko operácií viedol aj z miestnej jaskyne. Dnes je to múzeum II. svetovej vojny. V okolí mesta sa nachádzajú celkom tri cintoríny so stovkami, či až tisíckami obetí vojenských ťažení. Mohutné cintoríny tu zostávajú ako chránené miesta a pozostatok po krvavých bojoch, ktoré nakoniec ani nemali v tejto vojne výraznejší zmysel.

Turitika v Marsa Matruh
Za označenie „Karibik“ oblasť vďačí čistým plážam a skalnatým útesom. Priezračná modrá voda a malé lagúny zrejme mnohým pripomínali známe obrázky z Karibiku. Na rozdiel od Karibiku je tu o pár stupňov chladnejšia voda, aj keď čistá a vodný život v nej nechýba. Turisticky je oblasť objavená len veľmi málo. Svojho času tu lietali britské cestovky, toto leto veľa informácií o prevádzkovaných letoch nie sú. Medzi turistami však prevládajú Taliani, Nemci a spomínaní Briti. Slováci a Češi pritom nemajú často ani poňatia, čo je to za oblasť a čo ponúka. Egyptská vláda už pred časom začala podporovať letovisko v cestovnom ruchu. Je tu niekoľko veľkých hotelových rezortov, budujú sa ďalšie. Na to, aby lokalita mohla fungovať ako turistické centrum aj pre našich turistov by však v prvom rade museli naše cestovné kancelárie nájsť vhodných partnerov v samotnej destinácií. Dopravcov, ako aj hotely. Zrejme sa to doteraz nepodarilo, inak by sme už dávno cestovali na sever okrem Káhiry a Alexandrie aj do Marsa Matruh.

Viac informácií o Marsa Matrh nájdete aj na slovenských stránkach: http://marsamatruh.eu
Prípadne v českej verzii na: http://marsamatruh.eu/cz/

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply