Rímska história je veľmi bohatá a týkala sa mnohých oblastí, ktoré v 6. storočí začali okupovať Araby. Dokonca aj Líbya je názov pôvodne grécky, no obsadili ju celkom arabské kmene, Egypt, Alžírsko taktiež a výnimkou nie je ani Turecko, ktorého pobrežie a vnútrozemie pôvodne patrilo rôznym kmeňom, najväčší vplyv v ňom zachovala Grécka nadvláda a nechutným vraždením sa začiatkom minulého storočia oficiálne nadobro Turci zmocnili celej súčasnej polohy Turecka. Pôvodne celkom iné vplyvy v Stredomorí nahradené arabskými a seldžuckými na niektorých miestach zachovali zvyšky stavieb pôvodných kolonizátorov. Výnimkou nebola v Stredomorí známa krajina s najväčším africkým ostrovom severnej Afriky – Djerbou. Tunisko, známa dovolenková destinácia slovenských turistov má viacero krásnych historických miest, ktoré tu pôvodne zachovali Rimania. Ten najvýznamnejší dôkaz je vo vnútrozemí v meste El Jem, kadiaľ vedú viaceré výlety, či poznávacie zájazdy po Tunisku. Pokiaľ máte možnosť ho navštíviť, urobte tak.
Nie koloseum, ale amfiteáter
Niektorí sprievodcovia a informácie na internete mylne stabu považujú za koloseum. Treba pripomenúť, že koloseum je v Ríme a i bez tak ide o amfiteáter. Amfiteáter v El Jem slúžil ako divadlo a miesto ukážky bojov len krátko. Nikdy ho nestihli celkom dostavať, no z časti sa ho podarilo zničiť. Miestne obyvateľstvo sa tu skrývalo pri vpáde Arabov. Tvorí absolútne centrum obce a najväčší ťahúň turistov sem. Stavba je uzavretá okrúhla, umožňovala sedieť niekoľkým tisíckam návštevníkov a oplýva vynikajúcou akustikov po celej svojej šírke. Priestory v podzemí boli šatňami ale aj klietkami pre divú zver, niekľoko ďalších priestorov, do ktorých možno nahliadnuť boli potom súkromné miestnosti alebo skladiská.
V okolí je viacero nákupných možností, predajcov striebra, kvázy starých mincí a suvenírov. Fotografie z tohto miesta môžu byť zaujímavé. Viac o El Jem si je možné dočítať na partnerských stránkach: tunisko.cestovanie.biz
You must be logged in to post a comment Login