Faraónova pomsta v Egypte a ako sa jej vyhnúť – antinal a chlast

Faraónová pomsta sa hovorovo nazýva ochorenie známe najmä pre návštevníkov Egypta. Asi nikto by nechcel prežiť značnú časť svojej dovolenky na toalete, a predsa aj pri pokuse o opatrenia, sa mnohí so žalúdočnými ťažkosťami stretávame. Ochorenie pominie samo a vo všeobecnosti nie je nijak vážnym pre ľudský organizmus. Ide však o reakciu na miestnu vodu, voči ktorej sú domorodí obyvatelia imúnni prirodzene, ale nám imunita chýba a tak na neznáme mikróby reaguje telo po svojom. Mikróby obsahuje takmer každá voda na svete, nám žiaľ škodia tie Egyptské.

Ako sa ťažkostiam vyvarovať?
Vyhýbajte sa pitiu vody priamo z vodovodného kohútika a to aj v prípade, že celý hotel je v stave, že by sa z podlahy nado jesť. Vyhýbajte sa pitiu vody z barelov, alebo fľašiam balenej vody, ktorá má porušenú plastovú plombu pri uzávere. Žiaľ sú prípady, kedy domorodci dolievajú prázdne alebo poloprázdne fľaše vodou z vodovodu. Niektoré nezodpovedné a lacné hotely dokonca vašu vlastnú vodu v donesených fľašiach doplnia z umývadla zámerne, ako trest za to, že ste si nekúpili vodu v hoteli. Riziká tvoria aj nápoje s ľadom, pretože na ľad asi nikde nepoužívajú balenú kupovanú vodu, ale vodu z vodovodu. Takže nezabudnite pri každom nápoji hlásiť „nou ajs“. Ďalej sú to však aj ovocie a zelenina umývané vo vode, preto je najlepšie ovocie v šupke.

Ako sa brániť?
Brániť voči faraónovej pomste je možné liečivom antinal. Ten si môžete kúpiť v každej egyptskej lekárni a stojí približne dve eurá, alebo viac. Ide o malú žltú krabičku, prípadne bielu s modrými nápismi. Tak či onak, aj pri rôznych iných výrobkoch je antinal účinným liečivom pre európskeho turistu, bez vedľajších účinkov a bez predpisu. Kúpiť ho je možné na Slovensku od cestovateľov, ktorí sa vrátili z Egypta a zvýšili im zásoby. Balenie obsahuje 12 kapsulí, jedna krát denne.
Alebo sa chráňte prirodzenou cestou. Alkoholici sú trochu vo východe. Každodenný pravidelný tvrdý alkohol z dovozu (treba chápať slivovica, borovička, koniferka a iné) sú tiež dobrým prostriedkom, ako takmer doslovne vypáliť červa.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

1 Comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply