Hagia Sofia, najlákavejšia sakrálna pamiatka Istanbulu

Istanbul láka turistov na množstvo pamiatok. Dokonca aj na tie, ktoré tu stáli skôr, než na územie vpadli a obsadili ho Turci. Jediné mesto, ktoré sa rozprestiera na dvoch kontinentoch, má tak mimoriadny náboženský význam a ešte si ho toľkí pletú s hlavným mestom. Istanbul nie je hlavné mesto, ale najznámejšie turecké mesto určite. Jednou z pamiatok, ktorú často v médiách a vo filmoch zobrazujú chybne (modrú mešitu uvádzajú ako Hagia Sofia, sú pritom oproti sebe), je aj Hagia Sofia, postavená v roku 537. Od roku 1453 sa dostala pod islamské náboženstvo, ktoré však z úcty voči kresťanstvu nijako nezasahovalo do podobizní Ježiša, ktorého samotný korán prijíma ako dôležitého proroka a osobnosť. Od roku 1931 je miesto vyhlásené za múzeum. Aj preto je ho možné navštíviť bez prísnych nariadení o postupoch a zahaľovaní odhalených miest na tele.

Istanbul, Hagia Sofia

Aké je to v Hagia Sofii?
Hagia Sofia nie je veľmi vidieť. Je obkolesená viacerými stavbami a aj prístavbami. Stará poldruhého tisícročia je mohutnou stavbou v okolí ktorej sú viditeľné vystavené vykopávky a staré skulptúry. Dlhý rad turistov sa tiahne na námestie pred mešitou.

Istanbul, Hagia Sofia

Istanbul, Hagia Sofia

Hovorí sa že mať lístky vopred je rýchlejšie, ako čakať v rade na ne. Ak však s týmto istým postupom a nápadom príde tisíc návštevníkov, je z toho dlhý rad ľudí s lístkom a menší rýchlejší bez lístkov. Pri vstupe sa nachádza kontrola, pretože šialenec by pri zástupe ľudí mohol napáchať veľa škody. Zbrane a nože teda dnu neprepašujete. Možno aj preto vo vnútri panuje pokojná atmosféra umocnená skvelým dojmom z architektonického skvostu.

Istanbul Hagia Sofia

Nemá viditeľné piliere, ktoré by podopierali túto stavbu, ale správne naukladané tehly vytvárajú presne to, čo je pre mnohých návštevníkov tohto miesta jedinečné. Veľkú stavbu s hlavnou kupolou a priveľmi bohatou výzdobou si nemôže nikto zameniť. Vo vnútri sa dodnes nachádzajú kresťanské mozaiky, Panna Mária s Ježišom, Ježiš a aj iné svätí. Stavbu doplnili o islamské motívy. V samotnej sieni je niekoľko mozaík a menších stavieb a rôznych miest o ktorých majú sprievodcovia bohaté informácie.

Istanbul, Hagia Sofia

Istanbul, Hagia Sofia

Istanbul, Hagia Sofia

Istanbul, Hagia Sofia

Istanbul, Hagia Sofia

Nachádzajú sa tu aj modlitebne, a po ľavej strane nájdete aj výstup hore. Nejde o klasické schody, ale o ploché neustále stúpajúce etapy, ktoré dovolia menším vozíkom vyjsť až na horné poschodie z ktorého je ešte výraznejší a zaujímavejší pohľad na túto historickú stavbu a nesmierne staré, no rovnako tak nesmierne zachované prvky. Vidieť stopy po odstránení krížov, ale taktiež je možné hore objaviť mozaiky, s veľkou hodnotou, pritom niektoré z nich poznáme aj u nás, no nie každý vie, že pochádzajú odtiaľto.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply