Letíte na dovolenku? Ktoré letové časy sú najlepšie?

Dovolenka letecky je od autobusovej drahšia. Predstavuje však výraznejší komfort a rýchlosť, ktorú nedosahuje žiaden iný dopravný prostriedok. Letecké zájazdy sa však stretávajú s jednou vlastnosťou, s ktorou sa nie vždy dá počítať vopred, alebo zaužívaným pravidlom, ktoré by vám zaručilo každý rok rovnaký odletový čas. Letecká doprava pravidelných liniek je iná a letecká doprava na chartrových linkách sa časovo podriaďuje pravidelným linkám. Viac o tom hovorí aj tento článok. Pri zhodnocovaní toho, ktorý čas je najlepší je dobré rozhodnúť sa, z akého pohľadu to chcete brať.

Letecká doprava a letové časy

Ako všetko, aj tu nájdete konkrétne plusy a mínusy. Konkrétne časy letu sú častokrát jasné týždeň pred odletom, hoci určité predbežné môžu byť známe skôr. Na nich je však nemožné stavať celé plánovanie. Slovenská (dosť podobná na českú) realita vie byť aj s trpkou príchuťou. Existujú tri typy dovolenkárov, ktorí nadávajú a sťažujú sa v spojitosti s letovými časmi. Rozdeliť ich môžeme priamo podľa jednotlivých časov.

Skorý odlet

Bežný klient by bol rád, že sa do destinácie dostáva skôr a hoci čaká na obed a uvoľnenie izby, nechá batožinu aj s ostatnými v luggage room a vybehne na pláž, alebo ochutnať hotelovú ponuku jedál. Má väčšinu dňa k dobru a aspoň sa zoznámi s hotelom, kde čo nájdu a kde čo využijú. Klient negativista napíše sťažnosť, v ktorej uvedie, že musel skoro vstávať a terigať sa na letisko. Nevyspatý zanadáva na čakanie na recepcii, ktoré strávil zúrivým pohľadom na recepčných a niekoľko hodinovým postávaním v hale na dohľad od kufrov, pretože si „určite už na ne brúsia zuby zlodeji“.

Stredný odlet

Odlietať ráno a do krajiny priletieť na obed, či poobede, je stále fajn. Rovno na rýchle vybalenie, nájdenie plaviek a šup hneď v prvý moment do vĺn, aj keby bol v mori jediný človek. Izba je väčšinou ihneď k dispozícií pripravená práve pre vás. Negativista je schopný v takomto prípade napísať sťažnosť, prečo nemohol letieť večerným letom, keď takto musel v práci zobrať dovolenku, alebo doma nestihol nič spraviť, alebo sa nebodaj pobaliť. Cestovka je často už v tomto prípade zlodej, ktorý mu ukradol polovicu dňa právoplatne zaplatenej dovolenky, aj keď to v skutočnosti nie je pravda.

Neskorý odlet

Odletieť poobede a do destinácie sa dostať podvečer, či večer, môžu pozitívne naladení ľudia vziať ako výhodu. Dobre naplánovaná práca, možno ušetrená dovolenka v práci, zaistenie všetkých náležitostí počas neprítomnosti, zaistenie susedky na polievanie kvetov a doprava v čase, kedy fungujú všetky vlakové a autobusové linky bez veľkého vyčkávania na letisku. Po prílete však má klient ihneď izbu a nečaká. Lenže je tu pohľad aj druhej strany. Ľudí, ktorí sa obracajú nie len na reklamačné oddelenia, ale aj na súd za krádež dňa dovolenky. Už toto ľudí často negatívne naladí a v destinácii s kyslým ksichtom a kyslými myšlienkami ťažko môžu pozerať na niektoré krásne veci pozitívne.

Článok vychádza z reálnych skúseností v rámci Česka a Slovenska v cestovnom ruchu.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply