Ako dieťa som dúfal, že si raz donesiem z Egypta nejakú sošku, napríklad postavu typickej polohy z profilu, aké poznáme z hieroglyfov. Po prvých cestách do Egypta som pochopil, že detská predstava je iná, ako realita. Samozrejme. Ak sa spýtate niekoho, čo si doniesol z Egypta a má ísť o lacnú drobnosť, okrem sladkostí, cukríkov, tabaku a uhlíkov do šiši to budú magnetky a papyrusy. Na niektorých miestach bežne dostupné a lacné papyrusy, na iných miestach nedostatkový tovar, alebo tovar bežný, no nenájdete toho prekupníka, čo vám to niekde v tmavej uličke za pár šušňov predá.
Nie je papyrus ako papyrus
Kedysi za čias starovekého Egypta sa papyrusové zvitky používali na záznam udalostí. Papyrus, rastlina rastúca v delte Nílu, vyžaduje mnoho vody. Z dužiny jej stonky sa narežú jemné pásy, ktoré sa lisujú v plátoch a tým sa spoja. V minulosti bolo papyrusu dostatok. Dnes sa jeho pestovaniu venujú len na menších plochách a aj cena originálneho papyrusu je vysoká. Menšia maľba na originálnom papyruse vychádza aj na 30 EUR. S naozaj kvalitným papyrusom a detailnou maľbou pre slušne veľký obraz počítajte aj s 300 eurami a viac. Originálny papyrus je totiž len ten, ktorý je drahší, pri dotyku plameňa nie je hneď horľavý a skúsený človek ho rozpozná od bežne dostupnej náhražky vyrábanej z banánovníkovej dužiny, mixu kukurice a banánovníka, či len čiastočne z pravého papyrusu.
Pre bežného turistu je to jedno
Povedzme, že sme obyčajní turisti. Celkom nám postačí falošný papyrus, pretože stále ide o suvenír vyrobený v Egypte, s egyptským motívom, cenovo dostupný a tiež je slušným darčekom pre niekoho, komu sme z dovolenky niečo sľúbili. Koho bude vlastne trápiť, že vás falošný papyrus pri dobrom zjednaní stál len okolo 3 eur či menej?
You must be logged in to post a comment Login