Nepokoje v Turecku sa netýkajú Tureckej riviéry a dovolenkárov

turecka vlajkaTurecko zažíva obdobie protestov. Všetko odštartoval protest proti výrubu zeleného parku v Istambule, kde chceli postaviť obchody. Ľudia brániaci toto miesto vlastným telom svoj počet zvyšovali až do demonštrácie. Tá bola postupne namierená najmä proti tureckému premiérovi. Turci sa schádzali na Taksimskom námestí. V pondelok večer sa však na tomto mieste objavilo niekoľko tisíc protestujúcich a polícia zapojila aj vodné delá a slzný plyn. V tom čase sa už protesty presunuli aj do hlavného mesta Ankary. Už včera sa však protesty rozrástli o ďalších protestujúcich, ktorí však prišli pre vyjadrenie nesúhlasu s tvrdými zásahmi polície, na čo bola nútená sa na čas stiahnuť. D ulíc včera dokonca vyrazil aj známy turecký pár Halit Ergenc a Berguzar Korel, predstavitelia Onura a Šeherezády, aby aj oni vyjadrili nesúhlas s tvrdým zásahom polície, no zároveň poznamenal pre turcké médiá aj to, že nesúhlasí s vyčíňaním a ničením.

Turistické centrá sú v poriadku
Turistické oblasti južného Turecka nie sú a s najväčšou pravdepodobnosťou ani nemôžu byť dejiskom podobných demonštrácií. Pre turistov predstavujú nebezpečenstvo jedine v tedy, pokiaľ by sa nachádzali na konkrétnom námestí, kde sa protesty odohrávajú v niektorom z veľkých miest na západe, či severe krajiny. Protesty sa presunuli aj do mesta Izmir, ktoré patrí medzi najväčšie v krajine. Stále však dovolenkové rezorty a aj turisti v Izmire, nie sú nijako obmedzovaní, alebo že by pociťovali ohrozenie. Predsa len, pokiaľ sa pod bratislavským hradom demonštruje, ťažko to považovať za nepokoje v Ružinove, v Dúbravke, či v Devínskej Novej Vsi. Asi tak nám to predstavuje náš zdroj Mohi z Izmiru.
Antalya, Side, či Alanya sú pokojné a ako azda najobľúbenejšia letná dovolenková destinácia hneď po Chorvátsku, si zrejme uvedomuje aj svoju dôležitosť pre nás, keďže ani uvedomelí mladí zatiaľ neprejavujú ani chute, či nálady pre protesty. Pokojná turistická oblasť, kde sa aj priamo prilieta do Antalye bez ďalších transferov, by nemala byť nijako zasiahnutá.

Do titulkov článkov o turistických centrách využívajú spojenia len novinári snažiaci sa nalákať pozornosť ľudí plánujúcich svoju dovolenku do Turecka. Určite však nie je toto dôvod na rušenie svojho zájazdu.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply