New York a Manhattan – v ňom sa nestratíte

Plánujete cestu do New Yorku? Možno sa vám hodí nejaká mapa, pár poznatkov, kde čo je a jedna hlavná rada. Na Manhattane sa stratiť nemôžete. Domorodci vám radi pomôžu s navigáciou, ak nezvládnete ani jednoduchý systém orientácie. Keď začala masívna výstavba na celom Manhattane, zaviedli sa široké ulice, pre viacero pruhov vozidiel, počítalo sa s chodníkmi a aj s presunom más ľudí. Nech ši pozriete centrum akéhokoľvek európskeho mesta, len v moderných veľkomestách rátali s presúvaním a orientáciou. New York je príkladom toho, ako sa budujú moderné ulice posledných dvoch storočí. Zaviedol sa systém očíslovaných ulíc a „eveňjú“. Už pri pohľade na mapu si všimnete, že existuje systém orientácie pomocou postupnosti čísel. Každá mapa vám ukáže stanice metra. Práve subway vás dopraví všade, kde potrebujete najrýchlejšie. Tam kde nevedie metro, zas vedú taxíky, alebo najlacnejšia doprava, vlastné nohy. Kedysi boli orientačným bodom najmä dvojičky, dnes zostáva Empire State Building, alebo Central park.

Keď sa aj stratíte, držte sa frekventovaných ulíc, všímajte si označenie ulíc na stĺpoch, tu nie sú označenia na budovách. Pokiaľ nenatrafíte na rovnako strateného turistu, ľudia tu sú srdeční a priateľskí. Samozrejme, ak sa slušne spýtate na cestu, alebo naznačíte že ste v angličtine stratení, radi pomôžu.

Pokiaľ sa už túlate ulicami New Yorku a hlavne Manhattanu, všímajte si, že prvky známe z filmov sú realitou. Stánkari, predavači novín, sem tam nejaký bezdomovec zbierajúci v zbierke pre bezdomoveckých kolegov, cez Vianoce zas Mikuláš so zbierkou pre deti a charitu. Nuž a nezabudnime ani na hudobníkov a zabávačov priamo na uliciach.

O New Yorku si môžete prečítať viac aj na stránkach http://newyork.cestovanie.biz

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply