Makarska a Biokovo: Požiare v Chorvátsku už pod kontrolou

Chorvátsko je už niekoľko dní opäť destináciou číslo jeden, hoci Turecku stále boduje v rámci leteckých zájazdov. Letná sezóna sa síce ešte naplno nezačala, no slovenskí dovolenkári už prichádzajú. Posledné dni sa však niesli v znamená požiarov na Makarskej riviére nad Tučepi a v okolí. Suchý les začal horieť zatiaľ z nevysvetliteľných príčin. Špekuluje sa nad rôznymi dôvodmi. Krajina povolala do boja s ohňom viacero hasičských jednotiek, ako aj armádu. V pohotovosti boli lietadlá, ktoré využívali na hasenie požiaru aj morskú vodu.

Makarska

Na ilustračnej fotografii je pohľad na pohorie. To je momentálne postihnuté požiarom.

Požiarom zasiahnutá oblasť sa týka národného parku Biokovo, ktorý sa rozprestiera na širšom území od pobrežia po vnútrozemie. Lokalita je atraktívna a navštevovaná aj slovenskými dovolenkármi. Niekoľko z nich bolo evakuovaných. Obete na životoch hlásené neboli. Evakuovaných bolo niekoľko hotelov z preventívnych dôvodov a dovolenkárom bolo ponúknuté náhradné ubytovanie. Požiare sa dajú považovať za pod kontrolou, hoci práce na ich úplnom zastavení neutíchajú ani teraz.

Zaujímavosť: Biokovo je národný park, ktorý tvorí horský masív pri dalmátskom pobreží. Jej najvyšší vrch je Sveti Jure s výškou 1762 metrov nad morom.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply