Recenzia hotela CE Plaza Wellness Hotel Siofok, Balaton, Maďarsko

Siofók je jedna z najvyhľadávanejších lokalít na brehoch Balatonu v Maďarsku. Napriek svojej južnej polohe láka Slovákov viac, ako bližší sever. Zaujímavá môže byť pre nich ponuka ubytovania, aj lokalít a konkrétnych miest.

CE Plaza hotel Siofok

Hotel CE Plaza Hotel nie je hotelom priamo pri blíži, ale v priebehu 15 minút sa dá ľahko na pláž dostať. 4 **** hviezdičkový hotel je ideálnym miestom pre rodiny s deťmi, pre dospelých ľudí, páry, no nakoniec pre akéhokoľvek návštevníka.

Ubytovanie

Hotel je zaujímavo architektonicky riešený. Izby sú umiestnené v polkruhoch po obidvoch stranách a tak nejde o štvorcové klasické miestnosti. Vlastná toaleta a sprcha s vaňou sú celkom v poriadku. Čo chlap spraví ako prvé pri overení ponuky izby je overenie kanálov. Napriek blízkemu Slovensku v hoteli slovenské kanály nenájdete. Za to ruský, britské BBC, dostatok nemeckých, no najmä celú škálu maďarských. Každá izba má balkón, prípadne balkón s terasou. Je veľmi málo izieb, kde nenájdete ani balkón a ani terasu, len okno.  Zrejme len tri izby v celom nie malom hoteli majú svoje okná, teda nie balkóny, otočené na cudziu terasu. Ako sme mali možnosť práve my užívať si pred vlastným oknom inú sediacu rodinu pri stole s popolníkom…

Personál starajúci sa o ubytovanie je príjemný, rozumieť si môžete v nemčine, slovíčkach maďarčiny, ale veľa krát postačia aj ruky-nohy. Pri 4 **** hviezdičkovom hoteli by možno mohlo byť ustriehnuté to, v akom stave sú obliečky a uteráky. Dierky, diery, nie sú veľké a ani nevyzerajú ako pravidlo, no ak sa vám na jednej posteli nachádza deravá plachta, deravá obliečka a aj uterák, odrazu  vám to pripadá zvláštne. To musela byť náhoda. Z náhody nás neskôr vytiahol pohľad na iných klientov v dotrhaných županoch. Jedným zo zážitkov je bolestivá chrbtica z podivných postelí. Veľmi mäkké, až zvláštne mäkké. Inak sú izby veľmi čisté. Čo sme nakukli do iných otvorených počas prechádzania, vždy sa môže návštevník tešiť na čistý koberec, čisté prostredie a dostatok priestoru. Škoda len, že chýbal balkón, alebo možnosť vyvesiť mokré plavky. Práve na takomto mieste, kde je plávanie a používanie plaviek samozrejmosťou, sa ten balkón javí ako nutnosť. Výhodou je fungujúca a výkonná klimatizácia s ovládaním na stene.

Personál

Personál  je celkom v poriadku. Ochotný, priateľský. Nie je čo vytknúť, keďže svoju prácu si robia mnohí svedomito. Hotel sa stará o čistotu priestorov, chodby sa pravidelne vysávajú, umývajú. O izby je rovnako postarané. Recepcia môže zlepšiť svoje fungovanie aj tým, že dlhší zástup čakajúcich ľudí na ubytovanie osloví, usmerní, požiada o počkanie a následne ich aj v určitom poradí volá, prípadne zriadi systém, ktorý dá zákazníkovi pocítiť, že má recepcia oň záujem. V každom prípade ale nemôžeme nič veľmi vytýkať, pretože personál je milý, pripravený jazykovo na nemčinu aj angličtinu.

Strava

Údajne má ísť o reštauráciu starú 300 rokov. Je to mimoriadne lákavá informácia. Nakoniec je však zrekonštruovaná a tak chýba autenticita. Stále však ide o veľmi čistú, elegantne upravenú modernú reštauráciu s výťahom, terasou a dvoma poschodiami. Raňajky sú podávané formou bufetu a večere rovnako tak. V prípade stravy nemožno povedať krivého slova. Niekde prevládajú prvky maďarskej kuchyne, inokedy vidieť vplyv dopytu hostí. Na večerách prichádza k obmedzene. Nie je to neustále rovnaká ponuka. Naozaj pestrá škála zeleniny a ovocia je len na záver s rôznymi dezertmi, aspoň dvoma druhmi. Základ večere tvoria viaceré druhy mias, neraz veľmi mastné, dokonca oškvarky a slanina, bôčik, klobásy… skrátka to aj čakáte od maďarskej kuchyne. Pravidelne sú k dispozícii syry, rôzne druhy príloh a niekoľko druhov polievok. Ovocné polievky sú famózne. Grilovaná kuracina je famózna. Morské plody a miestna kuchyňa v rámci prípravy rýb, jedna báseň. Bez preháňania. Pri tom všetkom, čo vám hotel ponúkne je následne len malým mínusom to,  že nikde nenájdete čili. Echt maďarské pálivé papričky, pekelne pálivé červené papriky nakrájané, alebo celé, ktoré by priniesli tú pravú maďarskú atmosféru, hoci len obyčajnému pudingu. Trochu pokrivkáva všímavosť obsluhy. Napriek početnosti personálu je debarasovanie použitého riadu pomalé. V niektoré dni sa obsluha vôbec nepýta hostí na možné nápoje k jedlu.

Určite sú výborné aj raňajky, výber pečiva, sladkého pečiva. Súčasťou sú vajíčka minimálne na dva spôsoby, dostatok ovocia, pudingy, postmixové ovocné nápoje, čaj. Zvláštnosťou je kuracia pečienka s cibuľou, ktorej si môžete dopriať do sýtosti a chlieb vo vajci. V každom smere raňajky chutné a bohaté.

Ostatné služby

Areál hotela je väčší než sa zdá. Ponúka bary, aj veľkú miestnosť pre deti so skákacím hradom a rôznymi zábavkami. Vstupuje sa sem bez obuvi. Deti tu nájdu naozaj dostatok priestoru na vybláznenie. Hlavne nikto deti nevyhadzuje, ak v nafukovacom hrade skáču polhodinu. Sú tu aj nejaké možnosti pre najmenších. Zmenáreň je hneď pred hotelom, jednoduchý automat. V samotnom hoteli tvorí jej -1 poschodie welness. Veľký bazén s chladnou vodou a rôznymi tryskami, vodným vírom a podobne je doplnený o malý teplý detský bazén a veľkou vírivkou. Druhá časť wellnessu je tvorená saunami. Otvorené je od 08:00 do 20:00. Škoda, že niektoré sauny nefungujú už od ôsmej, či deviatej a rovnaké sauny nemusia fungovať ani o 19:30. Napríklad infra sauna, vhodná pre deti, ktorá je najmenej komplikovaná na údržbu a fungovanie nemusí fungovať vždy. Zamrzí, ak ste jej fanúšikom a chcete využívať jej vlastnosti.

Lokalita

Hotel sa nachádza v tichom a príjemnom prostredí. Pred hotelom je pár možností parkovania. Bezplatné parkovanie je priamo oproti hotela pri inej väčšej budove s dostatkom voľných miest. Parkovanie v garáži pod hotelom je spoplatnené 5 EUR na noc. V blízkosti je pamätník, detské ihrisko a zhruba 5 minút smerom k Balatonu je skatepark pre kolobežky, korčule a skateboardy. Je to priamo pri nemocnici, čiže kto si doláme nohy, stihnú ho zachrániť. Hotel sa nachádza v malom kopčeku. Kto nechá odistenú ručnú brzdu, auto si v tom najlepšom prípade nájde pri blízkom Penny markete s potravinami a drogériou. Miesto je v tesnej blízkosti McDonald’s. Zhruba 20 minút ďalej na juh je veľké TESCO, Kfc, OBI a ďalšie predajne s azda akýmkoľvek tovarom.  Samotný hotel je však na dobrom mieste, aj keď na pláž je to zhruba 20 minút, možno menej. Ideálne okolo nemocnice, rochu na západ, medzi domami až na Strand pláž. Viac na východ od hotela Mólo, ktorý leží na kamenitej viac nepláži, ako pláži.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply