TOP 5 faktov o dovolenke v Turecku, ktoré ho charakterizujú

Vybrať si ako svoju dovolenkovú destináciu Turecko je pre kohokoľvek, pre koho to nie je premiéra, výber istoty. Pre všetkých tých, ktorí zatiaľ nemali možnosť Turecko navštíviť, bude mnohé v tejto krajine nové a nie typické pre iné destinácie. Ak berieme do úvahy Tureckú riviéru a letoviská Belek, Kemer, Side, Antalya a Alanya, smerujeme do tureckých letovísk, v ktorých nebadať taký vplyv Grécka ako na Egejskej riviére v Izmire a Kusadasi. Typické Turecko je pre mnohých lákavé aj opakovane. Môže za to niekoľko záruk, ktoré tu návštevníci nájdu. Tak trochu povrchne sa dá Turecko charakterizovať cez 5 jeho vlastností.

Turecko Alanya

All inclusive je bohatšie

Oproti Grécku je Turecké all inclusive mimoriadne bohaté. Aj hotely s polpenziou, ktorých je v ponukách CK menej, ponúknu v rámci jedál a nápojov oveľa viac. Turci sú nesmierne pestrí vo výbere jedál. Využívajú výrazne zeleninu, baklažán, zemiakové pyré ponúkajú len vzhľadom na dopyt európskych návštevníkov, inak je pre nich typické pestrý výber rôznych syrov, mletého mäsa, rôzneho grilovaného mäsa. Vyznačujú sa kvalitou a zaujímavé je, že si pritom vystačí krajina sama so sebou. Plodiny dovážajú od vlastných dodávateľov z okolia, alebo vnútrozemia. Navzájom sa podporujú a Turecko je v tomto výrazne sebestačné. Aj v porovnaní s Egyptom je tu badateľná vyššia kvalita, prísne zákony.

Islam, ale trochu iný

Uvoľnený islam, menej radikalizmu a oveľa viac európskeho zmýšľania je v Turecku dávno známe. Aj z tureckých seriálov je vidieť, že vyznávanie islamu takmer vôbec nebadať. Áno, nájdeme tu mešity, pravidelné ozývanie sa nahrávkou mezuínov z minaretu, ale turistické lokality niekedy nie sú vôbec poznačené tým, že by niekto vôbec mohol vnímať islam ako odlišné náboženstvo od toho, čo prevláda u nás. Mentalita Turkov je iná, ale oveľa viac európska, aj v rámci všetkých moslimských krajín sveta. S kultúrou sa viažu aj prvky ako zjednávanie na trhoviskách, trhoviská a ich sortiment, pre mnohých z nás aj atraktivita cudzieho a neznámeho.

Ruskí turisti

Jedným zo základných prvkov tureckej dovolenky je azbuka, ruskí turisti a ruština. Kamkoľvek sa pohnete tam sú Rusi. Pri dobrom a lacnom hoteli s bohatým all inclusive s ponukou alkoholu je takmer zárukou, že sa sem tam objaví aj ruská opilecká agresivita, hlučnosť a iné problémy. Ruská rodina bežne fajčí cigaretový dym pomaly až do kočíka, a vôbec nemusí ísť o ich dieťa. Stačí, že len chvíľu parkujete vlastný kočík príliš blízko voľnej, čoskoro obsadenej stoličky na jedálenskej terase.  Vedieť po rusky znamená výhodu. Najmä ak je personál jazykovo pripravenejší na ruštinu, než na angličtinu.

Ruskí turisti sú megaťahúnom tureckej ekonomiky a až ďaleko za nimi sú nemeckí, českí, slovenskí a iní turisti. Ak prichádzate do krajiny s tým, že o nich viete a počítate s tým, že aj vás budú mať iní za Rusov, je všetko v poriadku. Vyrazíte na Maltu, Kanárske ostrovy, či Mallorcu, pocítite spoločnosť Írov a Britov, keď sa hrá futbal, odrazu si poviete… „zlatí Rusi“.  Ani my nie sme bezchybní, no kultúra vo väčšine vždy udáva tempo.

Krása

Turecko je zaujímavý nie len tým, čo vám dá hotel na raňajky, obed a večeru, či v rámci jeho 24 hodinového servisu. Ide o krásu aj pre oči. Najprv možno krása hotelov, keďže niektoré hotely sú naozaj výnimočné a ich stav zodpovedá samozrejme cene. Sú hotely, ktoré sú gýčom samým o sebe, výhrou šialeného architekta s pozlátenými sochami, ale sú aj mestské hotely, ktoré si zakladajú na skromnosti.

Krása Turecka je však v prírode, rôznorodosti. Ak chcete, môžete si sem prísť zalyžovať, sledovať plamene Chyméri na kopci v Tureckej riviére, pozrieť antické mestá, prírodu, krásu miestnych jaskýň, vodopádov, potápať sa v niektorých unikátnych lokalitách, pozrieť hrady, pevnosti v Alanyi, v Anamure, objavovať menej prebádané antické mestá…

Bezpečnosť

Pri prechádzaní svetom si človek uvedomí viacero vecí. Nech už sa ale vo svete deje čokoľvek, pokiaľ máme strechu nad hlavou a čo jesť, dôležitý je aj pocit bezpečnosti. V Turecku je bezpečnosť akousi samozrejmosťou. Dovolenkový cieľ Turecká riviéra je bezpečným cieľom. Nebezpečným sa stáva až vlastným konaním, zbytočným riskovaním a neznalosťou, povedzme hustej premávky v centrách a podobne.  O Turecku nemožno povedať, že by bolo nebezpečnejšie pre turistov, než iné lokality a bežné turistické destinácie. Vreckárov majú menej, než ich je v uliciach Bratislavy. To je možno veľmi smutná skutočnosť. Na mnohých miestach sa pripojíte na WIFI. Ak je to nutné, pomôcť je vám schopný aj ktokoľvek na ulici.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply