Turecko sa stáva pre turistu čoraz viac krajinou syrov a mlieka

Turecko a hotely v Turecku sú známe dlhodobo svojim rozsahom služieb a stravovania. Pri sledovaní trendov a ponúk hotelov v Turecku je však badať, že vďaka neutíchajúcej a pomaly rastúcej ponuke syrov v tureckých hoteloch a rôznych mliečnych výrobkoch, vnímame krajinu ako čoraz viac syrovú. V tureckých obchodov je bežná ponuka pestrého výberu mlieka, syrov, a nátierok. Mlieko je dôležitá plodina pre mnoho národov. Ponuka, kvalita a pestrosť druhov, sa zvýrazňuje aj v hoteloch a ako jeden z milovníkov syra to vnímam pozitívne.

Turecko a syry

Syry v ponukách hotelov
V ponukách 4* a 5* hotelov nachádzame v reštauráciách pestrý výber mliečnych výrobkov. Raňajky, obed aj večera sú príležitosti, kedy si môže návštevník hotela pochutiť na syroch zrejúcich, ale najčastejšie bielych. Biele syry balkánskeho typu sú najmä v tejto lokalite po Grécko a Bulharsko akýmsi pravidlom, ktoré dopĺňajú klasickou v podobe eidamu a jemu podobných. Čoraz viac sa však prejavuje aj slaný syr jadel a ďalšie druhy veľmi podobné na naše korbáčiky. Napríklad hotel Limak Lara priamo na pobreží Antalye návštevníkov prekvapí syrovými korbáčikmi, ktoré sú však hustejšie spletené a chutia podobne.

Mlieko a slávny ayran
Čo by to bol za turecký hotel, keby chýbalo gozleme a ayran? Ayran je jogurtové mlieko s vyšším obsahom soli, ktorá dodáva tejto tekutine ojedinelú chuť, vlastne charakteristickú chuť. Dodáva energiu a pre mnohých je príjemným osviežením počas vysokých teplôt. Klasické mlieko, ale aj ayran je bežnou súčasťou hotelov. Sú hotely, kde sa gozleme a ayran nachádzajú hneď pri sebe, ale môžu byť aj samostatne v areáli hotela. Pri ayrane je však nevyhnutné, aby šlo o „čapovanie“ z v tieni postaveného zariadenia chladiaceho, udržiavaného a čistého, zároveň neustále pracujúceho s mliekom, aby sa nezrazilo a nezhusťovalo. Veď opatrnosti nikdy nie je dosť.

foto: © databáza Zaujimavosti.net

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply