Zažite na vlastnej koži pocit cisárovnej v Bardejovských kúpeľoch

Určite každý z nás pozná nezabudnuteľnú rakúsku cisárovnú a uhorskú kráľovnú Elizabeth Bavorskú – alebo inak nazývanú – Sisi. V roku 1895 strávila už v pokročilom veku liečebný pobyt v Bardejovských kúpeľoch. Na jej počesť bol zrekonštruovaný a tento rok v auguste i otvorený hotel Alžbeta, v ktorom sa okrem kráľovského, dobovo zariadeného apartmánu nachádza i spomienková miestnosť s výberom fotografií a obrazov Sisi či muzeálny apartmán.

apartman-sisi2-cestovanie

Hotel Alžbeta – spomienka na Sisi

Vstupné priestory hotela Alžbeta sú vybavené masívnym štýlovým nábytkom s replikami obrazov Franza Xavera-Winterhaltera – „Cisár František Jozef I. v slávnostnej rakúskej uniforme“ a „Sisi v bielych plesových šatách posiatych hviezdami“. Na recepcii si návštevníci môžu požičať literatúru s tematikou Sisi, jej rodiny, či jej pobytu v Bardejovských kúpeľoch („Sisi – kútik“). Na recepcii si môžu kúpiť aj rôzne suveníry a spomienkové predmety ako pamätné mince, či repliku sochy – pamätníka, ktorý je umiestnený v parku, Swarovského šperky („hviezdy“), bižutériu, medailóniky, repliku pohára, z ktorého pila, fialkové cukríky, ktoré Sisi milovala, vejáriky a iné drobné suveníry. K dispozícii je aj prospekt „Rakúska cisárovná a uhorská kráľovná Elizabeth Bavorská – Sisi“.

Spomienková miestnosť Sisi je vybavená masívnym štýlovým nábytkom podľa vzoru apartmánov v Hofburgu. Je tu diván, stolík, leňoška a podnožka, stoličky, písací stolík, kozmetický stolík, nástenné zrkadlo, kozmetický inventár (kefy, dózy, lavór, džbán), kútik s cvičebným náradím – repliky (hrazda, rebrina, cvičebné kruhy). Vo vitrínach sú repliky originálov – pamätníka Sisi, ktorý je umiestnený v parku pred hotelom Alžbeta, veľkňazského prsteňa, ktorý darovala bardejovskému prepoštovi, skleneného pohára, z ktorého Sisi pila minerálnu vodu počas svojho pobytu v kúpeľoch.

V kráľovskom apartmáne sa môžete ubytovať za 96 eur pri obsadení jednou osobou, alebo vo dvojici za 81 eur/osoba. K apartmánu prislúcha aj veľká terasa priamo nad vchodom do hotela, z ktorého je úžasný výhľad na celé kúpele. Na terase sa môžete aj slniť, či len tak polihovať na ležadlách.

franz-a-sisi-cestovanie

História hotela a návšteva cisárovnej

Hotel Alžbeta bol postavený v 19. storočí a pôvodne sa volal Deák. Cisárovná Alžbeta, nazývaná Sisi, v ňom bola ubytovaná v počas svojej trojtýždňovej liečby v Bardejovských kúpeľoch.  Do kúpeľov prišla ako päťdesiatosemročná 1. júla 1895 a zotrvala tu do 22. júla.V hoteli bol pre cisárovnú vybudovaný špeciálny bočný vchod. Prišla si sem liečiť nielen zdravotné problémy, ale aj dušu po úmrtí svojho syna Rudolfa, ktorý tragicky zahynul. V rámci pitnej kúry mala naordinované pitie kúpeľného prameňa Lobogo, ktorý sa dnes na jej počesť volá prameň Alžbeta. Viac informácií na: www.kupele-bj.sk

 

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply