Región severovýchodného Slovenska je atraktívny pre cestovný ruch aj v zime. Popri kúpeľných a wellness pobytoch a skvostoch histórie sú tu aj zaujímavé, udržiavané i neudržiavané terény pre bežky. Slušná sieť singletrackov pri Bardejove a Bardejovských kúpeľoch je v zime zasnežená a časť z nich sa mení na bežkárske trate. V okolí Bardejova je 6 navzájom prepojených cyklotrás, s dĺžkou takmer 10 km. Tvoria ich 4 liečivé singletracky – Lekársky, Napoleon, Čerešenka a Herkules, Kyslíková cesta Mihaľov – Bardejov, Kyslíková dráha v Bardejovských Kúpeľoch. K dispozícii je aj necelých 40 km značených turistických chodníkov.
Riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov Radomír Jančošek k tomu poznamenáva: „Menej zdatným bežkárom odporúčam 3 trasy a to chodník Ostrá hôrka – Bardejovské Kúpele s dĺžkou 4 km, ďalej trasu Vila Orlík – Čerešňa Bardejovské Kúpele s dĺžkou 7 km a nakoniec chodník sklad kúpaliska Bardejovské Kúpele – Kyslíková cesta – jazierko Bardejovské Kúpele s dĺžkou 3 km. Všetky tieto trate sú určené pre nenáročných bežkárov. Pre aktívnych bežkárov by som odporučil v areáli kúpeľov 2 bežecké okruhy- chodník Vila Orlík- čerešňa- tri studničky – kúpalisko Bardejovské Kúpele (9 km) a Bardejovské Kúpele smer hrad Zborov – zimná studňa – jazierko (5 km).
Trasy v kompetencii OOCR ŠARIŠ sa snažíme udržiavať. Počas vlaňajšej zimy nebolo veľa snehu ale mesto využilo jeho dostatok aspoň počas cca 2 týždňov na jej konci a dalo natiahnuť trasu 5+5 km tam a späť na hrebeni odMihaľova – Bardejov po Grigľovu roveň.V tomto roku hneď po prvých návaloch snehu medzi sviatkami sme opäť upravili túto trasu a pridali trasu Vinbarg Bardejov – Čerešňa Bardejovské Kúpele, zhruba s dĺžkou 5+5 km – tam a späť. Opakovane ju skútrom udržujeme.“
Dodáva, že nakoniec menované trasy nie sú počas roka udržiavané, lebo sú to zväčša lúky s poľnými cestičkami, po ktorých sa presúva poľnohospodárska a lesnícka technika a naviac ich rozryjú štvorkolky4x4. Preto sa trasy dajú vytvoriť až po výdatnejšej nádielke snehu, aby sa dala vytvoriť podkladová vrstva. Trasy sú vyznačené v aktuálnych turistických a cykloturistických mapách Bardejovských Kúpeľov.
,,V minulosti bola v Bardejovských Kúpeľoch aj požičovňa bežeckých lyží, v súčasnosti je požičovňa len priamo v meste Bardejov a to TOPA SPORT,“ uzatvára R.Jančošek.
Menej príležitostí v okolí Bardejova majú v posledných rokoch priaznivci zjazdového lyžovania, lebo zimné strediská Regetovka a Stebnícka Huta sú uzavreté. Najbližšie – 23 km od Bardejova je stredisko Medvedie, neďaleko mesta Svidník. Lyžiarske svahy nájdete asi 300 metrov za obcou smerom na Šarbov, na ktorých si užijete ideálnu rodinnú lyžovačku. V stredisku sa nachádza 3 vleky s celkovou prepravnou kapacitou 1470 osôb za hodinu. Výhodou lyžiarskeho strediska je, že na svahoch je zvyčajne dostatok prírodného snehu takmer počas celej zimnej sezóny. Lyžiarske trate sú upravované a v ponuke je aj večerné lyžovanie. Pre lyžiarov je k dispozícii bezplatné parkovisko, bufet a WC.
Po lyžovaní, ale aj namiesto neho dobre padne zaplávať si a pohovieť v teplej vode. Na severovýchode Slovenska je k dispozícii vodný svet Aquaruthenia Svidník s krytými bazénmi a wellness s celoročnou prevádzkou. V zime sú v jeho okolí možnosti lyžovania a sánkovania. Pre turistov je celoročne otvorené Vojenské múzeum s expozíciou priamo vo Svidníku. Priamo v meste sa nachádza aj Slovenské národné múzeum – Múzeum ukrajinskej kultúry, jedinečné, špecializované a najstaršie národnostné múzeum na Slovensku. Jeho súčasťou je skanzen ľudovej architektúry so vzácnym dreveným chrámom a Galéria Dezidera Millyho, ktorej dominantou je súbor ikon, patriacich medzi najstaršie zbierkové predmety múzea. V kategórii národných kultúrnych pamiatok je v okolí Svidníka jedenásť drevených chrámov východného obradu.
Bardejovské kúpele sa nachádzajú 5 km od Bardejova. Patria k najobľúbenejším a najstarším slovenským kúpeľom. Hostia majú na výber z dvoch wellness komplexov. Väčšie Wellness Spa – bazénový a saunový svet je v hoteli Ozón a menšie (bez plaveckého bazénu) je v kongresovom hoteli Alexander. V komplexe Wellness Spa je možné využiť denne bazén a saunový svet. Luxusný štvorhviezdičkový kongresový hotel Alexander je najlepšou voľbou pre konanie kongresov, školení, seminárov, workshopov, teambuildingov, obchodných stretnutí, ale aj svadieb a zábav.
Skutočným klenotom turistického ruchu je historické mesto Bardejov zapísané v UNESCO. Mesto Bardejov sa právom sa hrdí opakovanými prvenstvami v súťaži o Najkrajšie mesto Slovenska.Návštevníci tu môžu obdivovaťRadničné námestie s nádhernými gotickými meštianskymi domami, Bazilikou minor Sv. Egídia, s bývalou Mestskou radnicou – prvou stavbou renesancie na území Slovenska, v ktorej je umiestnená expozícia Šarišského múzea. Medzi klenoty patrí Bardejovské suburbium – Stará synagóga v Bardejove. Stará synagóga bola vyhlásená na národnú kultúrnu pamiatku v roku 1970, mikve a bethamidraš v roku 2000. V tom istom roku bolo historické jadro mesta Bardejov spolu so židovským suburbiom zapísané na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
V okolí Bardejova je zachovaných 7 gréckokatolíckych a 1 rímskokatolícky drevený kostol: Hervartov, Tročany, Krivé, Kožany, Lukov, Frička, Jedlinka, Mikulášová, Zboj. Obľúbený je aj Lesnícky náučný chodník ČIERNA MLÁKA v Bardejovských Kúpeľoch a tamojší Skanzen – Múzeum ľudovej architektúry. Príjemným cieľom výletov je aj agroturistické zariadenie v Stebníckej Hute Slnečný Majer a hrad Zborov.
Viac je na : www.bardejov.sk, www.kupele-bj.sk,www.svidnik.sk
Po stopách filmu: V Košickom kraji otvárajú Chodník filmových lokalít
Za pamiatkami na krídlach legendy: aeropotulky a Antonov AN -2
Oščadnica na Kysuciach krásna v zime, aj v lete. Čo ponúka turistom?
Súľovské skaly: zaujímavosti, tipy, atrakcie a turistické ciele
Oravský hrad pôsobí naozaj impozantne. Pokrýva skalnaté bralo v niekoľkých rôznych výškach a tým vyzerá ako zložitá stavba s úchvatným výhľadom na rieku Orava pod ním...
Filmovanie na Slovensku: Aké filmy sa nakrúcali na Bojnickom zámku?
Filmovanie na Slovensku: Aké filmy nakrúcali na hrade Červený Kameň?
Prašná veža alebo Mihulka, najhrubšia veža pražského opevnenia
Stanica lesnej úvraťovej železnice v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke
Kysucké Megoňky pri Čadci: kamenné gule potešia upraveným okolím
Ropný prameň na Kysuciach v obci Korňa je o niečo atraktívnejší
Práca delegáta v zahraničí a vzťahy: Skypovať, posielať balíky, aj oboje
© 2010-2021 Cestovanie.net magazín
You must be logged in to post a comment Login