Filmovanie na Slovensku: Aké filmy sa nakrúcali na Oravskom hrade?

Oravský hrad pôsobí naozaj impozantne. Pokrýva skalnaté bralo v niekoľkých rôznych výškach a tým vyzerá ako zložitá stavba s úchvatným výhľadom na rieku Orava pod ním. Oravský hrad mnohí navštevujeme radi preto, že pôsobí tak zaujímavo, jeho architektúra je naozaj úchvatná, ale to isté si uvedomujú aj iní. Napríklad tí z prostredia filmu. Keď tu v roku 1922 nakrúcali Upíra Nosferatu ako neautorizované dielo na motívy románu Brama Stokera, nešlo o film so všetkými povoleniami.

Nemeckým filmárom chýbal súhlas dedičky po Stokerovom dedičstve. Aj preto film zakázali, no celkom ho zniesť zo sveta nedokázali. Nemý horor bol prvým, no po mnohých rokoch sa sem skutočný Drakula vrátil. V roku 2019 nakrúcali pre Netflix nový niekoľko dielny film o Drakulovi a Oravský hrad v ňom získal krásnu viditeľnosť. Hoci temnú a pre noc menej výraznú pre bežného zahraničného diváka.

Oravský hrad má rád film a film zase hrad

Oravský hrad je jeden z mála, ktorý sa hrdo hlási k filmu. Je to vidieť na vnútorných výstavných priestoroch, aj na výklade tu sprevádzajúcich sprievodcov. Veď aj oni vidia, ako veľmi je film zaujímavý a lákavou témou pre tunajších návštevníkov. Knižná novinka Filmové miesta (martinus.sk, alebo bux.sk) nás sprevádza po celom Slovensku a poukazuje na tie najvýznamnejšie, alebo len zaujímavé zabudnuté filmové miesta. Filmový fanúšik sa má na čo tešiť, pretože v knižke nájde množstvo zaujímavostí aj zo zákulisia. Ktoré filmy môžu byť najznámejšie?

  • Kráľ drozdia brada je nepochybne najslávnejšiu rozprávkou z Oravského hradu. Stačí si ju pozrieť a pozorný návštevník hradu si všimne, že všetky interiéri a hrad sú vlastne jedným hradom tým na Orave. Aj prvý hrad princeznej Anny, aj ten mladého kráľa Michala.
  • Sokoliar Tomáš má už dve desaťročia a okrem toho, že nám zachoval spomienku na krásny hrad Krásna Hôrka, kombinoval ho so scénami z Oravského zámku a tak je zachytený aj práve tento hrad.
  • Láska na vlásku je peknou novodobou rozprávkou so Samuelom Spišákom a Celeste Buckingham v hlavných úlohách. Milá a moderná scéna sa v mnohom spoliehala práve na Oravský hrad. Vidieť je Rytiersky sál s nezameniteľným vzorovaním stien a dreveným obkladom. Zároveň sú vidieť aj iné miesta, ako napríklad veže, nádvoria a podobne.
  • Vivat Beňovský sa v niektorých scénach odohráva na hrade Beckov, no ten by v súčasnosti a ani v 70-tych rokoch neumožnil nakrúcať potrebné scény a tak vznikali práve tu na Orave.

Oravský hrad

foto: pohľad na hrad z jeho nádvoria

Prečo sa toho nenakrúti viac na slovenských hradoch?

Na to, aby sme dokázali na Slovensku podporiť filmovú tvorbu, je potrebné mnohé. V prvom rade ak existuje štátna podpora, dokážeme dobrou podporou a marketingom osloviť aj zahraničných filmárov a nákladné projekty. Pre slovenský film postačí, aby šlo o miesto s dobrou komunikáciou a miesto, ktoré je prístupné. Nakrúcanie filmu je nutné si predstaviť ako súbor veľkého počtu ľudí, ktorí sú prísne organizovaní a majú aj svoje potreby. Potrebujú presúvať techniku, ľudí, komparz, seba, kostýmy a na to potrebujú aj vodičov, vozidlá, no rovnako tak ďalšiu logistiku. Vzniká pracovná príležitosť a tiež nevyhnutnosť ubytovania. To nedokáže hocijaké miesto. Oravský hrad má mimoriadne šťastie. Pre vzdialenosť a menej príležitostí na ubytovanie je úctyhodné, že dokázal osloviť aj náročnú zahraničnú filmovú delegáciu. Len tak ďalej.

Iná situácia by bola, ak by sme mali vypracovaný systém ubytovania, logistiky pre účely filmu a najmä oveľa silnejšie zázemie. Celkom niečo iné by boli ateliéry, ktoré by slúžili filmárom dlhodobejšie a len na odskok by chodili do terénu nakrúcať na reálnych hradoch. Ateliéry však neuvidíme ešte dlho.

Pozrite si aj:

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply