Stanišovská jaskyňa, medzi sprístupnenými jaskyňami novinkou

Stanišovská jaskyňaNad obcou Liptovský Ján, ktorá je známa bohatou zástavbou kaštieľov a výskytom minerálnych prameňov, stále v Jánskej doline, sa nachádza miesto nadchýnajúce najmä milovníkov prírody a geológie. Na Slovensku máme viacero jaskýň, niektoré sprístupnené verejnosti, iné nebezpečné, alebo neprístupné pre bežného návštevníka. Jednou z jaskýň, ktoré boli dlhodobo známe, ale oficiálne nesprístupnené, bola ešte nedávno Stanišovská jaskyňa.

Laická verejnosť o nej veľa nevedela, ak vôbec niečo. No nedávno sa dostala pod ochranu spolku jaskyniarov, ktorí v jej blízkosti nej vybudoval hlavnú budovu a odtiaľ začínajú svoju púť s návštevníkmi.

Stanišovská jaskyňa

Stanišovská jaskyňa
Stanišovská jaskyňa má svoje naj, aj napriek tomu, že ide o menšiu jaskyňu a menej známu, ako jej slávne sestričky Dobšinská ľadová jaskyňa či Jaskyňa slobody, vzdialené len asi 20 minút cesty autom. Návštevníkom neponúka tak bohatú kvapľovú výzdobu, ale za to si návštevníci môžu bez obmedzení fotiť všetko okrem jaskyniarov. Prídu si na svoje milovníci fotografie, aj tí, ktorí nepohrdnú nevšednými miestami. Na niektorých miestach sa nachádza bohatá výzdoba usadených minerálov.

Stanišovská jaskyňa

Pozorovateľné sú miesta, kde voda pôsobila silou, inde časom. Každý návštevník sa podrobne zoznámi s podmienkami práce jaskyniara, spozná jeho prácu, náradia, príbehy, a vyskúša si aj lezenie po rebríku, alebo použitie ich nástrojov. To všetko bez svetla a akejkoľvek elektriny. Svetlo si nosí na hlave každý vlastné a pokiaľ každý vypne to svoje a pokúsi sa byť v daný moment úplne ticho, čaká ho absolútna tma, absolútne ticho a absolútne čistý vzduch.

Stanišovská jaskyňa

Jaskyniari sú stále aktívni
Jaskyňa sa neustále predlžuje, pretože jaskyniari neustále objavujú a spájajú rôzne chodby, ktoré sú v súčasnosti možno návštevníkom nepriechodné, no v blízkej budúcnosti sa zrejme podarí sprístupniť ďalšie časti. V snahe čo najviac uľahčiť pohyb v jaskyni je pre návštevníkov pripravený chodník, ktorého stavba výrazne nepoškodila jaskyňu. Tí, čo jaskyňu poškodzovali v minulosti, boli rôzni vykrádači, ktorí sa snažili ťažiť z jaskyne usadené minerály, ďalej používané v kamenárstve. Nevedeli však, že minerály mimo svoju domovinu a prirodzenú vlhkosť nemajú svoju pôvodnú krásu a pevnosť. Lenže jaskyňu svojim spôsobom ničili aj iní jaskyniari, či rôzni iní potulní návštevníci, ktorí zanechávali na stenách svoj podpis. Počas II. svetovej vojny sa v jaskyni ukrývali aj vojaci, o čom svedčí niekoľko nálezov zbraní. Úkryt tu v minulosti našlo aj viacero zvierat. Ich kosti sú v spodných častiach jaskyne ukázané aj návštevníkom.

Stanišovská jaskyňa

Informácie o jaskyni nájdete aj na: www.stanisovska.sk
Alebo na neoficiálnych stránkach: http://liptovskyjan.cestovanie.biz
Obrázky sú majetkom siete našich stránok a ich neautorizované použitie nie je povolené.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply