Štrbské pleso, najznámejšie pleso Tatier

Tatranské plesá vznikli ľadovcovou činnosťou. Niektoré obývajú ryby a poskytujú život aj ďalším vodným živočíchom a vtákom. Viaceré sa však nachádzajú vo vysoko položených dolinách a miestach už nie tak ľahko dostupných ako Štrbské pleso. To Štrbské dostalo meno podľa obce Štrba, do ktorej spadá. Dostupné je po turistických chodníkoch, autom a výhľad naň poskytuje niekoľko hotelov v jeho blízkosti. Známy zrekonštruovaný hotel Grand Hotel Kempinski na jeho južnom brehu je už prirodzenou súčasťou brehu tejto vodnej plochy. Pristavujú k nemu momentálne nevzhľadné moderné prístavby, ktoré už nemajú nič spoločné s Tatrami. Z hotela je krásny výhľad na vodu. V blízkosti brehu na západnej strane sa nachádza pamätný dom v ktorom tvorila a žila Margita Figuli.
Okolo celého plesa je chodník s lavičkami a len pár miest pre dotyk s vodou. Pre záujemcov je tu možnosť požičať si loďku a vyraziť na vodu. 50 minút stojí 11 €. Lov rýb je samozrejme zakázaný, rovnako ako kúpanie.
Z brehov Štrbského plesa možno vidieť skokanské mostíky lyžiarov a známy hotel Patria.
Viac na sever sa nachádza lanovka na Solisko s cenou 10 € pre jazdu tam aj späť.

Prístup pre pešieho turistu:
Zo Štrby prichádza ozubnicová železnica do stanice a od nej 10 minút pešou chôdzou okolo hotela Kempinski popred neho smerom na západ k hotelu Solisko, prípadne druhou stranou po širšom chodníku. Len nezabudnite odbočiť ku Kolibe v ľavo.
Prípadne elektrická železnica zo Starého Smokovca (alebo z Popradu) na rovnakú stanicu.

Prístup s autom:

Autom je možný prístup až na veľké parkovisko na GPS polohe: +49° 7′ 11.22″, +20° 3′ 52.76″

prípadne až k parkovisku: +49° 7′ 16.50″, +20° 3′ 48.80″
a +49° 7′ 19.15″, +20° 3′ 49.46″ v čase leta bez parkovného

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply