Turecko a Pamukkale – bavlníkový hrad

Pamukkale znamená v preklade z turečtiny bavlníkový hrad. Neobyčajný geologický útvar je miestom, za ktorým v niektorých letných dňoch smerujú aj tisícky návštevníkov denne. Pôvodne boli na kúpanie a pre verejnosť dostupné prírodné bazéniky bieleho travertínu, ktoré práve návštevníci nenávratne poškodzovali. Dnes sa pre nápor turistov vytvorilo umelé Pamukkale, ktoré pôvodne bolo betónovým výtvorom. Tam dnes nasmerovali tok vody, ktorá tak vytvára celkom nové Pamukkale. Pôvodné betónové bazéniky už dnes nepoznať práve vďaka pôsobeniu vápenatej usadeniny, ktorá má vraj mimochodom aj liečivé účinky. Turistom je tak dostupných niekoľko terasovitých bazénikov a aj bavlnená stena nad nimi a všetok povlak na zemi až po strmý svah do údolia. Všade vidieť bavlnu, ktorá samozrejme bavlnou v pravom slova zmysle nie je. Ide skôr o dojem, ktorý dal tomuto miestu meno. Pôvodné prírodné pamukale je dnes pre turistov neprístupné, čím sa chráni ich jedinečnosť aj pre ďalšie generácie.

Turecko: Pamukkale 1Turecko: Pamukkale 2Turecko: Pamukkale 3Turecko: Pamukkale -kupele-hierapolis

Pri návšteve tohto miesta buďte obozretní pre prípad pošmyknutia a taktiež sa vyhýbajte blízkosti strmého svahu. Ten oddeľuje od priechodneho chodníka vodný kanál, kadiaľ preteká voda. Zábradlie sa na tomto mieste nebudovali zrejme aj preto, že by narušilo prírodný vzhľad tohto miesta. Ľudia sem smerujú nie len pre Pamukale, ale aj pre asi 100 až 200 metrov vzdialené Kleopatrine kúpele, využívajúce liečivú až vraj zázračnú vodu. Za vyššie vstupné sa tak môžete dostať do priestorov, kde sa vraj kúpala aj samotná Kleopatra a získavala tu mladosť a krásu. Miesto je dostupné len pre oči neplatiacich z vonka. Vidieť kúpajúcich sa ľudí v umelom bazéne so zvyškami ruín bývalých kúpeľov, možno vidieť stĺpy, aj reliéf niektorých vytesaných zdobení stavieb. V tesnej blízkosti sa nachádza aj staroveké mesto Hierapolis, ktoré nie že by som nespomenul zámerne, ale pokúsim sa mu venovať v samostatnom článku. Viac o Turecku možno čítať aj na Turecko.us

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply