Turecký Hierapolis pri Pamukale

Rozľahlé mesto Hierapolis, nachádzajúce sa v tureckom vnútrozemí, bolo pôvodne veľmi široké mesto, ktoré získavalo na popularite aj pre blízkosť kúpeľou a vody bohatej na minerály. Práve neďaleko mesta vytekala z podzeme travertínová voda, ktorá za celé stáročia vytvorila neobyčajné prírodné úkazy, ktoré dnes poznáme ako bavlníkový hrad – Pamukale. Označenie turecký Hierapolis by bolo nesprávne, keďže v skutočnosti ide o grécky Hierapolis. Antické mesto s veľkou výstavbou, chrámami, veľkým rosiahlym divadlom, veľkou arénou, ktorá plnila z časti aj úlohu spoločenského priestoru a kultúrneho domu, viacero kúpeľných stavieb využívajúcich miestnu vodu a množstvo klasických obydlí bežného obyvateľstva. Dnes z tohto mesta zostali len ruiny, pomohol tomu zub času, zemetrasenie, ale aj opustenie miesta. Dnes možno pozorovať veľké množstvo ruín, zvyškov stavieb, ktoré majú bohaté krásne zdobenie, ale nesedia k ničomu v okolí. Mnohé nemožno opäť obnoviť, hoci určité rekonštrukčné práce prebiehajú. Najzachovalejšie je tu miestne divadlo, ktoré malo pevnú konštrukciu a vždy sa hodilo aj ďalším generáciám. Divadlo bolo v histórii často budovou, ktorú aj pri vpáde nových kolonizátorov ušetrili pre jeho ďalšiu využiteľnosť.

Turecko: Antické mesto HierapolisTurecko: Antické mesto HierapolisTurecko: Antické mesto HierapolisTurecko: Antické mesto HierapolisTurecko: Antické mesto HierapolisTurecko: Antické mesto Hierapolis

Návštevníci Pamukale a Kleopatriných kúpeľov majú na dohľad takmer celú rozlohu Hierapolisu. Množstvo ruín vychádzajúcich zo zeme už len ako základy, či nedokonalé múry sú len zvyškom inak slávneho a svojho času veľmi živého miesta.
Viac aj na turecko.us

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply