Vedeli ste? Ostrov Svätý Martin sa delí na holandský St. Maarten a francúzsky Saint Martin

Sant MaartenV karibskom mori sa nachádza množstvo nádherných ostrovov so samostatnou históriou pochádzajúcou prevažne z koloniálnych dôb. Nádherné pláže, nádherné miesta a luxus hotelov, to je aj jeden z nich, Svätý Martin. Kým u nás sa používa názov Svätý Martin pre celý ostrov, pravdou je, že ide o územie patriace pod dve krajiny Európskej únie. Severná polovica ostrova aj s polostrovom a priľahlými ostrovmi patrí Francúzsku a volá sa Saint-Martin (hlavné mesto Marigot). Južná časť ostrova aj s ostrovmi na západe patrí Holandsku a stretnete sa s názvom St. Maarten (hlavné mesto Philipsburg). Zaujímavosťou je, že každá polovica má svoju architektúru, kultúru z Európy, ale aj pochúťky v reštauráciách. Kým vo Francúzskej nájdete presne to, čím sú Francúzi známy, v Holandskej bude prevažovať práve viditeľný holandský vplyv, architektúra, mentalita a okrem angličtiny samozrejme holandština.

Kanadská nízkonákladová spoločnosť WestJet robí marketing aj celkom zaujímavým spôsobom a to predstavovaním krajín, a vlastnými krátkymi dokumentárnymi filmami. Jedným z nich je aj tento filmík, v ktorom blondínka predstavuje ostrov stručne a jasne. Mimochodom, je to presne ten ostrov, ktorý je známy pristávacou dráhou začínajúcou tesne pri pláži, ktorá je tak populárna práve preto, že tam pristávajú mohutné lietadlá tesne nad hlavami opaľujúcich sa kúpačov.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply