Ako to je na Slovensku s hotelmi? Kto im dáva hviezdičky?

Hotely na Slovensku na získanie hviezdičiek musia urobiť v podstate jendoduchú ale nutnú vec. Absolútne spĺňať kritériá označenia ubytovacieho zariadenia, pričom všetky ubytovacie zariadenia sú definované vo Vyhláške Ministerstva hospodárstva o ubytovacích zariadeniach z 26. 6. 2008 Z.z. Pokiaľ si chcete založiť hotel a chcete ho mať trojhviezdičkový, musíte všetko zariadiť tak, aby ste splnili podmienky ako napríklad nepretržitá prevádzka recepcie, minimálne 1 reštaurácia, na izbe písací stôl, skriňa na šaty s minimálne 5 vešiakmi a ďalej musí byť k dispozícií zrkadlo, vlastné hygienické zariadenie a sprcha alebo vaňa s teplou a studenou vodou. Samozrejme podmienky označenia *** pokračujú ešte ďalej podrobne. Niektoré hotely pri spĺňaní podmienok pre *** spozorujú možnosti byť hotelom triedy ****, no ie každému sa naozaj podarí bez prestavby a vysokej investície dosiahnuť kritériá vyššej triedy. Ako sa dalo pochopiť, triedu našich hotelov určuje vybavenosť a služby hotela. Avšak pozor, pre každú triedu sú ešte ďalšie kritériá v podobe fakultatívnych bodov.

Fakultatívne body
Systém bodovania hodnotí rôzne ďalšie služby a doplnkové možnosti ako prítomnosť ihriska, sauny, golfu, bazénu, či v rámci vybavenosti izby župan, DVD prehrávač, internet a ďalšie. Až pri získaní konkrétneho minimálneho počtu bodov je možné hovoriť o triede konkrétnych hviezd. Toto dáva priestor hotelom zanedbať jednu oblasť ale za to vylepšiť druhú, čím sa môžu líšiť podobné vedľa seba stojace *** hotely.

Celý systém podlieha zákonom. Je tvorený jednak pre správne prevádzkovanie hotelov, ako takú spravodlivosť v cestovnom ruchu a najmä pre prehľad klientov – nás.
Samozrejme každá krajina má celé kategórie a triedy mierne upravené podľa seba. Tiež všade je iný štandard, respektíve podmienky, ktoré sa chápu ako štandard. Kým na Slovensku je kvalitný hotel aj s ***, v Španielsku sú to hotely ** a v Egypte až ***** a výnimočne ****.

Prečítajte si viac o kategorizácií a triedach hotelov na Ubytovanie.pro

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply