Cestovanie lietadlom: fajčenie v lietadle a na toaletách

Dlhé trasy diaľkových leteckých liniek predstavujú problémy pre fajčiarov. Nedokážu odolať a pri niekoľkých hodinách bez cigarety pociťujú to, čo mnohí z nich odmietajú. Závislosť. Sú letiská, ktoré priamo pre fajčiarov ponúkajú fajčiarske zóny, avšak čo v samotnom lietadle? Riešenie pre fajčiarov v bežných leteckých linkách neexistuje. Len vydržať.

Fajčenie v lietadle

Napriek tomu sa leteckí prepravcovia a cestovné kancelárie stretávajú s názormi a sťažnosťami cestujúcich. (Foto: ZN.sk)

Nefajčiarsky let, aj vrátane toaliet

Letecké spoločnosti a prepravca samotný už pred odletom upozorňuje, že let je nefajčiarsky. Upozorňujú na to aj ikony a varovania nad sedadlami. Raz za 5 rokov sa údajne nájde šialenec, ktorý si chce zapáliť v lietadle (letuška Celeste jednej ázijskej leteckej spoločnosti, 2016) a podľa slovenských letušiek sa sem tam objaví prípad fajčiara na toaletách. Fajčiar v takom prípade tvorí zásadný problém.

Cigaretový dym je systémami rozpoznávaný ako požiar na palube, detekcia snímačov môže vyhodnotiť situáciu ako bezpečnostný problém, kedy dym vyvolá poplach. Elektronická cigareta pritom nie je žiaden zázrak, ktorého by sa obmedzenia netýkali. Dym tiež nedokáže cirkulácia vzduchu a vetranie odfiltrovať celý. Cigaretový smrad v malom uzavretom priestore je tiež ďalším problémom pre ľudí s dýchacími ochoreniami, astmou a ďalšími komplikáciami.

Ďalším rizikom je ohorok a popol, ktorý v odpadových priestoroch pri papieri môže znamená zapálenie a reálny požiar.  Agresívni sťažovatelia vnímajú kroky voči fajčiarom ako tendenčné, alebo namierené proti fajčiarom. Hovoria o diskriminácií, hoci diskrimináciou možno nazvať práve opačný názor.

Prečo majú potom lietadlá popolníky?

Niektoré lietadlá môžu byť pri sedadlách vybavené popolníkmi. Sú to staršie modely Boeingov aj Airbusov, ktoré môžu byť prevádzkované napríklad ázijskou krajinou, kde môže byť fajčenie povolené, alebo v minulosti bolo. Treba si uvedomiť, že lietadlo lieta dlhé roky. Neprebieha prestavba. Alebo je prenajímané do iných krajín. Veď aj slovenské lietadlo leteckej spoločnosti Air  Explore nelieta nad Slovenskom, ale pre iné spoločnosti a preváža zahraničných cestujúcich.

Na toaletách sa nachádza popolník aj na nových lietadlách. Je to štandard pri výrobe a využívajú ho tie linky, ktoré sú na to prispôsobené aj pravidiel, vlastných noriem a aj technológii. Nájsť popolník na toaletách neznamená automaticky, že slúži a povoľuje fajčenie. Vždy sa v blízkosti popolníka, alebo v úrovni očí na viditeľnom mieste nachádza aj obmedzenie fajčenia. Pokiaľ ale mienite počas letu fajčiť a vopred sa budete sťažovať, ak to umožnené nebude, pýtajte si vyslovene fajčiarsky let.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply