Cesta lietadlom: 7 tipov ako prežiť dlhý let v zdraví

Dávno pominuli doby, kedy dovolenka do zahraničia bola pre mnoho ľudí len snom. Stále častejšie cestujeme za naše hranice a na prepravu využívame lietadlo. Naše cesty vedú čo najďalej a výnimkou nie sú ani transkontinentálne niekoľkohodinové lety. Vyrážame ústrety novým zážitkom, na ktoré sa nesmierne tešíme, najprv ale musíme ustáť tú dlhú cestu, aby sme si výlet naozaj užili.

Ako prežiť cestu lietadlom

Hoci sa na dovolenku spravidla tešíme, s cestou to býva iné. Je jedno, či cestujeme autom, vlakom alebo lietadlom. Každé má svoje pre a proti. Keď už sa ale vydávame na cestu naprieč kontinentmi, najlepšou voľbou prepravy je lietadlo.

Aj to má svoje úskalia. Už samotná predstava, že strávite toľko hodín uväznení v niekoľkotonovom kolose x tisíc metrov nad zemským povrchom, nie je práve príjemná. Na nálade Vám nepridajú ani spolucestujúci – deti sa nudia, pán cez uličku chrápe a pani spredu neustále prechádza sem a tam. Aj obyčajná maličkosť Vás dokáže rozčúliť.

Ako taký let zvládnuť a dovolenku si užiť?

Vyberte si miesto

Ak je to možné, vyberte si také miesto, kde sa Vám bude pohodlne sedieť, budete mať dostatok priestoru pre nohy a budete sa môcť pretiahnuť a vyraziť na krátku prechádzku počas letu. Pri výbere sedadiel tiež zohľadnite, či cestujete sami, s partnerom alebo dokonca s celou rodinou. Nebojte sa požiadať o pomoc s výberom sedadla, ak si nie ste istí. Personál Vám určite rád poradí. Ideálne je, ak si miesta vyberáte už pri rezervácii leteniek.

Plánujte

Už doma si pripravte plán, čo počas letu budete robiť. Vymedzte si čas na spánok, prechádzku po palube, čítanie, prácu i zábavu. Vyberte si filmy, na ktoré sa počas letu chcete pozrieť, dočítate si knihu, zorganizujte si priečinky v počítači alebo telefóne. Nespoliehajte na to, že väčšinu času prespíte.

TIP: lacné letenky do celého sveta môžete nájsť na superletuska.sk

Pripravte sa na dlhý let

Pred dlhým letom je naozaj dôležité si poriadne oddýchnuť a zavodniť organizmus. Deň pred letom sa pokúste vyhnúť káve či alkoholu, pite dostatok tekutín a poriadne si odpočiňte.

Jedným z najväčších problémov dlhého letu je dehydratácia organizmu. Myslite na to dopredu a pripravte si so sebou vlastnú fľašu s vodou. Budete sa tak môcť napiť kedykoľvek budete potrebovať a nebudete závislí na palubnom personále.

Pohodlne sa oblečte

Na výber oblečenia na cestu dajte naozaj pozor. Zabudnite na posledné módne hity, oblečte sa prakticky a pohodlne. Komu by bolo príjemné sedieť niekoľko hodín v nohaviciach, ktoré ho škrtia alebo krátkom tričku, v ktorom mu bude zima? Vezmite si so sebou aj teplé ponožky. Klimatizácia poriadne ochladí vzduch.

Výbava na palubu

Vlastná voda

Vezmite si vlastnú fľašu s vodou. Nebudete musieť prosiť letušku zakaždým, keď budete mať prázdny pohárik. A hydratácia je v lietadle naozaj dôležitá. Pre ombedzenia nosenia vody na palubu si ju kúpite aj na letisku.

Myslite aj na pleť

Suchý vzduch v lietadle nepriaznivo pôsobí aj na Vašu pleť a pery. Pribaľte so sebou vhodný krém a balzam na pery.

Náš tip: Pribaľte so sebou tiež malé balenie zvlhčujúcich očných kvapiek – aj oči v lietadle často trpia.

Pohodlie

Aby ste sa cítili pohodlne a počas spánku Vám nebola zima, je vhodné si so sebou na palubu vziať osvedčený vankúšik a vlastnú deku. Väčšinou aeroliniek Vám vankúšik či deku ponúknu, niekedy ale nevyjde na všetkých. A okrem toho Vám to tiež nemusí vyhovovať. Vankúšik môže byť príliš tvrdý, deka krátka, ….

Zábava

Vezmite si so sebou knižku, čítačku, tablet, hernú konzolu, vlastné slúchadlá, počítač, krížovky, … Proste čokoľvek, čo pomôže skrátiť dlhú chvíľu. A ak s Vami cestujú deti, platí to dvojnásobne. Za hodinku pokoja pol kráľovstva. Vy si môžete oddýchnuť a nespokojní spolucestujúci už nehrozia.

Hygiena

Pribaľte si vlhčené obrúsky a zubnú kefku. Vďaka obrúskom nebudete musieť behať k umývadlu po každom jedle, utriete si zašpinený stolček. Vďaka zubnej kefke sa budete cítiť svieži.

Vydajte sa na prechádzku

Dlhé lety so sebou bohužiaľ nesú aj isté zdravotné komplikácie. Je tu zvýšené riziko vzniku žilovej trombózy. Preto by ste sa počas letu mali niekoľkokrát pretiahnuť a prejsť po palube. Ak viete, že patríte do rizikovej skupiny, nezabudnite na lieky predpísané lekárom a kompresné pančuchy. V sede tiež môžete nohami pohybovať a krúžiť v členkoch.

 jet lag

Počas letu prekonáte niekoľko časových pásiem a bežný režim sa Vám obráti hore nohami. Počítajte teda s pásmovou chorobou čiže Jet lag.

Prejavuje sa po prekonaní viac ako 3 pásiem. Jeho sila závidí od počtu prekonaných pásiem. V rozmedzí 3-6 pásom sa s ním vysporiadate celkom dobre, nad 6 pásom už je to o dosť náročnejšie.

Ako Jet lag spoznám?

Jet lag sa prejavuje únavou, vyčerpaním, dezorientáciou, dehydratáciou alebo napríklad nespavosťou. Môže sa objaviť aj stres, podráždenie, úzkosť atď.

Ako s pásmovou chorobou bojovať?

Neexistuje univerzálny návod. Niekomu pomôže ihneď po prílete do cieľovej destinácie spánok, inému naopak nezostáva než vydržať a ísť spať vo večerných hodinách miestneho času. Na prvý deň si neplánujte nič náročné, nechajte svoj organizmus, nech sa môže zmene prispôsobiť.

Ideálne je, ak sa na Jet lag pripravíte už doma. Upravte svoj denný režim, obmedzte pitie kávy a alkoholu, večera ľahké jedlá. Počas letu veľa pite, vyhnite sa alkoholu, káve a prípadnej cigarete pri medzipristátí. Veľa odpočívajte a zamestnajte svoju myseľ.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply