Chystáte sa na hory? Bez poistenia radšej nie!

Už je to tu. Ten čas, kedy sa jeseň premieňa v zimu a mnohí z nás sa radi vo voľnom čase vyberajú do hôr. Obujeme si turistické topánky, teplo sa oblečieme a vydáme sa objavovať krásy prírody. Nesmieme však zabudnúť na kvalitné poistenie! Doma aj v zahraničí vás totiž úrazy spôsobené v horách môžu vyjsť neuveriteľne draho.

Cestovateľ ide na hory, Pexels foto

foto: pexels foto

Bez poistenia sa nedoplatíte

Keď sa rozhodnete ísť na letnú dovolenku, na cestovné poistenie väčšinou nezabudnete. No nemali by ste ho podceniť ani v prípade, ak sa chystáte na hory. Tu je totiž riziko zranenia vyššie a ak sa vám úraz stane v zahraničí, nebodaj vás budú musieť zachraňovať, ceny za takéto služby sú neporovnateľne drahšie, ako u nás. Príkladom môže byť horolezec, ktorý si v Himalájach natiahol achilovku. Za jeho prevoz vrtuľníkom a následné ošetrenie zaňho poisťovňa Allianz-SP zaplatila takmer 15-tisíc eur. To je dostatočný dôvod na to, aby ste si poistenie do zahraničia zvolili bez limitu. Potom vás výpočet takejto sumy nebude v prípade úrazu trápiť.

Nešťastie nečíha iba v zahraničí

Hovoríte si: “Mňa sa to netýka, ja sa chcem ísť len trochu poprechádzať do slovenských lesov.” Ak chcete ísť iba na prechádzku okolo domu, máte pravdu. Ak sa však vydáte do hôr, väčšinou je to ďaleko od obývanej zóny. Preto, keď sa vám tu stane aj menšie zranenie, ktoré by ste za normálnych okolností riešili návštevou pohotovosti, nadobudne problém väčších rozmerov. Finančných aj zdravotných. Niektoré zranenia spojené s pohybovým aparátom si vyžadujú špeciálnu prepravu vrtuľníkom, ktorá zvyčajne nestojí menej ako 4000 eur. Na to, aby ste nemuseli nič platiť, potrebujete mať špeciálne poistenie do hôr, pretože bežné zdravotné poistenie tu neplatí.

Kedy je vaše poistenie neplatné

Existujú prípady, kedy aj napriek tomu, že máte riadne uzatvorené poistenie do hôr, vám poisťovňa nevyplatí poistné krytie. Napríklad ak sa po horách pohybujete nezodpovedne a porušujete pravidlá bezpečného pohybu v horách. Takéto správanie je poisťovňou vyhodnotené ako nezodpovedné a značí, že sa dobrovoľne ohrozujete. Práve preto vždy dodržujte pokyny horskej služby, rešpektujte jej zákazy, riaďte sa výstražnými a informačnými tabuľami, nezabudnite sa zapísať do knihy výstupov, pohybujte sa len po vyznačených a povolených trasách a majte vybavené povolenie na výstup. Ak totiž nerešpektujete tieto pravidlá a niečo sa vám stane, poisťovňa má právo znížiť alebo zamietnuť vaše poistné plnenie.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply