Egypt a Tunisko – nepokoje v krajinách, odporúčania a moc slovenských médií

Fascinuje nás opakovane spôsob, akým naše médiá používajú informácie a prekrucujú fakty. Ďalší deň s napätím mnohí dovolenkári sledujú situáciu v médiách v krajinách, kam majú vycestovať, alebo vycestovanie zvažovali. Tunisko a Egypt, ako krajiny obľúbené pre slovenských dovolenkárov, sú tradične populárne a tak aj reflektovanie ľudí na témy týkajúce sa týchto krajín, je zreteľnejšie. Články, ktoré informujú o nepokojoch a neodporúčaniach Ministerstva zahraničných vecí vycestovať, tak veľmi rýchlo získavajú čítanosť. Horšie je že ani v posledných článkoch dostupných online sa dá nájsť zásadné množstvo dopletených informácií, ktoré spôsobujú chaos nie len medzi cestovateľmi, ale aj v samotných cestovných kanceláriách. Informovali sme sa aj u nášho zdroja v nemenovanej modrej cestovnej kancelárií, kde chaotické a prekrútené vyjadrenia spôsobili už nejaké problémy.

médiá, čas a ich masaker v Egypte

Masové médium čas.sk straší verejnosť masakrom v „dovolenkovom Egypte“ 28. júla

Čo dokáže prekrúcanie našimi médiami?
Titulok článku, ktorý Egypt nazve ako „dovolenkový Egypt“ Vás ihneď postaví do pozoru. Dva znepriatelené názorové smery sa stretli v protestoch. Dovolenkový Egypt je pre slovenských dovolenkárov výhradne Hurghada a Marsa Alam. V malej miere Taba a Sharm El Sheikh, kde dnes lieta menej cestoviek ako minulý rok. Pokiaľ cestujete do Egypta, nepochybne spozorniete, pretože idete na dovolenku a automaticky reagujete na spojenia „Masaker + dovolenkový Egypt + 120 mŕtvych!“. Škoda len že až pri podrobnom čítaní sa dozviete, že nepokoje sa stále konajú v Káhire a v Alexandrii, ďaleký sever. V dovolenkových letoviskách je pokoj. To však denník nepokladá za zaujímavé a v článku samotnom je už jedno čo sa píše, pretože zámer prilákať čitateľa vyšiel.

Hlavný problém: nezáujem informovať geograficky správne
Hlavný problém našich médií z pohľadu čitateľa a úmyselného, či neúmyselného odberateľa týchto informácií, je nezáujem redaktorov informovať geograficky správne. Nepokoje v Tunise, hlavnom meste krajiny, sú pre mnohých ihneď nepokoje v celej krajine a článok najlepšie nech vyvolá strach vôbec navštíviť miesta, ktoré sú v sutočnosti nijako nepoznačené akýmkoľvek nepokojom. To isté v Egypte. Nepokoje v Káhire nenájdete v článkoch s názvom „nepokoje v Káhire“ ale s názvom „Nepokoje v Egypte“. Dôvod? Ten je jasný. Klikli by ste si na článok o káhirských nepokojoch, pokiaľ by ste mali záujem vycestovať do Egypta? Alebo by ste vôbec reagovali na článok, ak by písal o 120 mŕtvych v Káhire? médiá predbiehajú a fungujú vo vlastnej budúcnosti, v ktorej sa nepokoje rozširujú do celej krajiny. A to skôr, než reálne vôbec k niečomu takému dôjde. Všimli ste si, že nedávne rómske nepokoje v Českých Budějoviciach naše médiá nenazvali nepokoje v Českej republike, ale priamo lokalizovali konkrétne mesto? A to je Egypt niekoľko násobne väčší.

Vlastne šokovať, získať prekrútenou informáciou čitateľa a v konečnom dôsledku na ňom zarobiť, je základ mediálneho umenia súčasnosti, ku ktorému buď nemáme u nás talent, alebo nás ešte nestihlo nakaziť.

Po posledných násilnostiach v krajinách ako sú Tunisko a Egypt, sme spozorneli aj v redakcii. V oboch krajinách máme niekoľko priateľov pracujúcich v reštauračných zariadeniach, v cestovnom ruchu, prípadne v doprave. Aj preto nás osobne zaujíma táto situácia a do akej miery sa týka Slovákov. Momentálne však v letoviskách stále nijak. Napriek vôli našich médií.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply